Polish News na wiosennej wystawie

 

Śladami twórców z Małopolski

Amerykański portal Polish News, został zaproszony w okolice Krakowa, aby podziwiać wystawę prac, wykonanych przez twórców sztuki ludowej. Poświęcona ona została nadejściu wiosny, najpiękniejszej z pór roku, a także świętom wielkanocnym, które niebawem będziemy obchodzić.

W bocianim gnieździe

– Po raz drugi uczestniczę w wystawie, poświęconej twórcom ludowym, którzy swoimi pracami uświetnili nadejście wiosny. Dla mnie oczywistym zwiastunem wiosny, są bociany. Zatem moje prace, obrazują właśnie te ptaki, które już uwiły sobie gniazdo. Dwa lata temu, wykonałem w drutu jaskółki w locie, za co uhonorowany byłem drugą nagrodą w konkursie również poświęconym wiośnie. W tym roku, moje prace wyrzeźbiłem w drewnie- relacjonuje Piotr Sasal Z Mrągowic Wschodnich.

Kocham anioły

– Prawie wszystkie moje prace, które wykonuję w drewnie poświęcone są aniołom. Robię je zarówno jako dodatek do wiklinowych dekoracji świątecznych, jak również jako pojedyncze postacie. Na te właśnie figury, mam liczne zamówienia z zagranicy, a tu w Polsce, prezentuję je na różnych wystawach. W tym roku moje anioły, które naprawdę kocham, będą zdobić wystawy, organizowane z okazji Wielkiej Nocy – mówi Andrzej Wierzbiński.

Pierwsza nagroda

-Moje prace, zawsze poświęcone są tematyce sakralnej. Najwięcej wykonuję szopek bożonarodzeniowych. Ale nie obca jest mi również tematyka wielkanocna. Często strugam z drewna postacie, które znamy z Ewangelii, a miały one kontakt z Panem Jezusem. Wykonuję zatem z kawałków drewnianych Judasza, który wydał naszego Mistrza Piłatowi, częstym elementem wielkanocnym są pasyjki z panem Jezusem ukrzyżowanym, jak też i apostołowie, którzy byli z Jezusem w ogrodzie oliwnym tuż przed Jego męką. Często moje prace wystawiam w Niemczech, na wernisażach sztuki ludowej. Od szeregu lat, tam właśnie otrzymuję pierwszą nagrodę- wtrąca Edyta Górnicka.

W tym roku, wystawa wiosenna, połączona jest z elementami wielkanocnymi. Podziwiać można na niej zarówno ptaki w locie, bociany w gnieździe, a także wiele postaci związanych z Wielkim Tygodniem. Polish News, dziękuje panu Juliuszowi Posiadłemu, za zaproszenie na tę niecodzienną wystawę i za możliwość wykonywania zdjęć.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]