Polish News na małopolskiej wystawie

 W dniu 8 maja bieżącego roku, redakcja Polish News za[proszona została na niecodzienną wystawę wojskową, dotyczącą przeglądu wszystkich armii, biorących udział w II wojnie światowej. Wystawa ta miała miejsce w Oleanowie podkrakowskim.

Dokładność szytych mundurów

Pan Mirosław Poturski, z wykształcenia historyk zwrócił uwagę na niespotykaną wprost dokładność, z jaką zrekonstruowano wszystkie mundury żołnierskie prowadzących ze sobą wojnę stron. Materiał z jakiego były one wykonane to gabardyna, niemnąca się i odporna na wszystkie warunki atmosferyczne. Hełmy włoskiej armii Benito Mussoliniego, ozdobione były pióropuszem z ogona głuszca, który lśnił w słońcu, noszącego go żołnierza rekonstruktora historycznego


Pojazdy opancerzone

Ważnym aspektem prezentowanym na małopolskiej wystawie, były pojazdy opancerzone wszystkich prowadzących ze sobą wojnę armii. Bardzo dokładnie były wykonane i zadbano w nich o każdy szczegół techniczny, transportowce niemieckie. Zaś już nie tak dokładnie były wykonane pojazdy rosyjskie. Ale ich liczebność nie miała sobie równych podczas wojny. Co zaważyło na rezultacie zakończenia wojny.

Kochane wojska polskie

Kolorowością i niespotykanym stylem, cieszyły oko mundury rosyjskie. Czerwony otok wokół czapki, a także czerwone szerokie pagony bardzo wyróżniały te wojska spośród innych formacji. Lecz ukochanym wojskiem dla każdego Polaka, były oczywiście wojska polskie i to bez znaczenia czy nosiły one mundury czołgisty, marynarza czy ułana. To oni za cenę własnego życia przynieśli nam wolność w 1945 roku. A mimo przegranej wrześniowej wojny obronnej w 1939 roku, są oni wszyscy naszymi bohaterami narodowymi.

Polish News dziękuje za zaproszenie na wystawę i możliwość robienia zdjęć.

Ewa Michałowska- Walkiewicz