Polish News na koncercie RZAWP

Wspominając miniony czas

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, jest największym zespołem artystycznym Polskiego Wojska. Realizuje on wiele imprez artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, wśród Polaków w kraju i za jego granicami. Zespół ten, dnia 27 września br,. zaproszony został do Skarżyska- Kamiennej, aby swoim występem uczcić 100 -lecie Bitwy Warszawskiej, jak również wspomnieć polskich bohaterów, września 1939 roku, których imion już dzisiaj się nie pamięta. Dzień 27 września jest także 81 rocznicą powołania do istnienia Szarych Szeregów, które często za cenę własnego życia, walczyły by ukochanej Ojczyźnie przywrócić miano wolnego kraju. O tym niezwykłym wydarzeniu poinformował Redakcję Polish News grający we wspomnianym zespole pan Roman Figarski, za co mu bardzo dziękujemy.

Trochę o RZAWP

RZAWP dziedziczy ponad 100-letnią tradycję, początkowo występując przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego. Tym samym realizuje on życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki, dające ludziom wiarę i nadzieję.” Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów. Orkiestra koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, swoją działalność rozpoczęła w czasie II wojny światowej, pełniąc głównie funkcje paradne. Orkiestra ta przez cały czas swojego istnienia, doskonaliła swój profil artystyczny, jednocześnie wzbogacając swój repertuar oraz instrumentarium. Często wspomniana orkiestra zaprasza do współpracy znanych solistów m.in.: Iwonę Tober, Małgorzatę Pańko, Czesława Gałkę, Renatę Drozd, Kamila Pękalę, Małgorzatę Idzik, Leszka Świdzińskiego, Iwonę Hossę, Agnieszkę Kowalską, Bogusława Morkę, Ryszarda Morkę, Adama Zdunikowskiego. Orkiestra Koncertowa RZAWP od wielu lat bierze udział w tematycznych koncertach muzycznych, organizowanych dla dzieci i młodzieży przez warszawską Filharmonię Narodową. Dokonała ona również wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. Utwory muzyki polskiej i światowej znalazły się na ponad 20 płytach. Za swoją działalność artystyczną została uhonorowana m.in. Nagrodą Ministra Obrony Narodowej oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

W dniu 27 września

Orkiestra koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w dniu 27 września br., wystąpiła przed skarżyską publicznością. Koncert miał miejsce w kościele pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, jak również uczcił on bohaterów II wojny światowej, szczególnie Żołnierzy Niezłomnych oraz bohaterów walczących w wojnie obronnej w 1939 roku. Żołnierzami, o których się dziś mało już pamięta, są członkowie Szarych Szeregów, znamiennej organizacji harcerskiej powołanej do istnienia dnia 27 września 81 lat temu.

Serce w plecaku”…

Jedną z pieśni, jakie były wykonane przez solistów RZAWP, była dobrze znana wszystkim pieśń, nosząca tytuł „Serce w plecaku”. Ten utwór jakże zapadający w serce każdego słuchacza, śpiewany był na stokach barykad powstania warszawskiego, przez członków Szarych Szeregów, których 81 rocznicę powołania do istnienia obchodzimy właśnie 27 września. Szare Szeregi, to konspiracyjny kryptonim ZHP, w czasie okupacji niemeickiej. Szare Szeregi zostały powołane w Warszawie, przez grono członków Naczelnej rady Harcerskiej, w mieszkaniu Stanisława Borowieckiego, Szefa Głównej Kwatery Męskiej. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej.

Jak zatem widzimy, dzień 27 września będzie nam się zawsze kojarzył z przecudnym występem RZAWP oraz powstaniem Szarych Szeregów.

Ewa Michałowska – Walkiewicz