Polish News na koncercie kolęd

Niebywały wieczór

Na wspomnianym koncercie Reprezentacyjnej Grupy Artystycznej Wojska Polskiego w kościele pod wezwaniem Józefa Oblubieńca w Skarżysku Zachodnim, nie tylko nasza redakcja mogła posłuchać pięknych kolęd i pastorałek, ale dyrygent pan Tomasz przybliżał zaproszonym gościom historię tych pieśni, które tak bardzo chętnie wykonywali polscy żołnierze na różnych frontach toczących się wojen.

Historia zespołu

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, przejmuje i z honorem kultywuje dziedzictwo polskiej tradycji. Podsyca on wiarę w trwałość wartości wspólnych, ale także swoimi koncertami wzbudza wzruszenie i zadumę, częstokroć czyniąc okazję do głębszej refleksji. Różnorodność tematyczna i bogactwo repertuaru, daje wszystkim widzom czar z niesamowitego artystycznego klimatu. Prezentowane przez zespół koncerty, służą za wzór doskonałej adaptacji polskiego repertuaru patriotycznego.

Kolędy polskie

W kościele pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca, prezentowane były przez wspomniany zespół kolędy. Wzrost popularności tego gatunku pieśni nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku, wtedy ustalił się sam termin kolęda w znaczeniu pieśni bożonarodzeniowej. Powstała wówczas jedna z najważniejszych polskich kolęd „W żłobie leży” przypisywana Piotrowi Skardze, do melodii poloneza koronacyjnego króla Władysława IV. Inną ważną kolędę „Bóg się rodzi”, przypisano do melodii w rytmie poloneza, którego napisał Franciszek Karpiński. Twórcami kolęd byli także między innymi Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a w XIX w Feliks Nowowiejski i Zygmunt Noskowski.

Czar tych cudnie wykonanych kolęd, każdy zaproszony gość zabrał ze sobą do domu. A cały zespół naszego wojska, na trwale wyrył swoje oblicze w naszych sercach.

Ewa Michałowska -Walkiewicz