Polish News na koncercie karnwałowym

 

Redakcja Polish News, została zaproszona przez Janinę Smerczyńską historyka i etnografa, na karnawałowy koncert pieśni ludowych, zorganizowany w Domu Strażaka w Hrubieszowie. Posłuchać na nim można było wielu utworów, które znają wszyscy Polacy mieszkający zarówno w kraju, jak też i za granicą.

Graj moja harmonio..

Najpiękniejszym utworem wspomnianego koncertu, był ten zatutułowany „Graj moja harmonio”. Poruszał on sprawy miłości dwóch zakochanych w sobie osób, a także miłości do ojczyzny, uwikłanej w wir drugiej wojny światowej.

Ojczyzno zawsze do Ciebie wrócimy...

Kolejny utwór, który wycisnął łzy z oczu zaproszonych gości, opowiadał o losach żołnierzy tułaczy, którzy broniąc granic ojczyzny, zostali żołnierzami oddziałów partyzanckich. Im codziennie śmierć zaglądała w oczy, ale do walki zagrzewała ich nadchodząca wolność.

Tam gdzie rośnie pszenica…

Żaden folklorystyczny koncert, nie mógłby się obyć bez pieśni, opiewających urok polskiej wsi. Tam pod bacznym okiem rolnika, rosną łany pszenicy, by wszyscy mogli smakować świeżość codziennego chleba. Polska wieś, zawsze wpisywała się w narodwy patriotyzm i walkę o wspólną niepodległość.

Koncert, na który zaproszona była redakcja Polish News, należał do wyjątkowych. Piękno muzyki wykonywanej na harmonii, połączone z prostym wokalem ludowych artystek, oddawał podniosłość tego wieczoru.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]