Polish News na festynie w Rytwianach

 Sztuka rycerska

W niewielkiej świętokrzyskiej miejscowości, noszącej nazwę Rytwiany, na pokazy sztuki rycerskiej zaproszone zostało Bractwo Rycerskie z szydłowskiego zamku. Kultywuje ono historię i polską sztukę walki bronią białą. Podczas wspomnianych pokazów, można było zobaczyć nie tylko biegłość członków bractwa we władaniu szablą, ale można było również podziwiać ich piękne stroje, wzorowane na siedemnastowiecznych szatach szlacheckich.

Ubiory rycerskie

Członkowie bractwa, którzy jako szczególni goście zaproszeni zostali do Rytwian, ubrani byli w kolorowe, a przede wszystkim kunsztownie wykonane szaty. Były one replikowane według mody, która obowiązywała w siedemnastym stuleciu. Karmazynowe kontusze, szyfonowane żupany i pasy szlacheckie, to tylko niektóre elementy z pięknych ubrań, prezentowanych przez wspomniane bractwo. Szydłowscy rycerze, wiele z tych ubrań, wykonują sobie na własną rękę. Ale na uwagę zasługuje fakt, iż każdy detal z ich stroju, w mistrzowski sposób przypomina ozdoby noszone w wieku zwanym potocznie, wiekiem wojen.

Sztuka władania szablą

Bractwo Rycerskie, doskonale posługuje się bronią białą. Ale na ich wyposażeniu jest także broń palna. Piękne działa armatnie, strzelać potrafią pod bacznym okiem rycerzy, nawet w dobie dzisiejszej. Sztuka ta, jest do pozazdroszczenia. Redakcja Polish News, korzystając z zaproszenia na wspomnianą imprezę kulturalną, była zachwycona mistrzostwem z jakim rycerze imitują ważniejsze walki opisane w dziełach historycznych, dobrze znanych wszystkim Polakom.

Damy w barwnych sukniach

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o pięknie uszytych i kolorowych strojach w jakie ubrana była płeć piękna wspomnianego bractwa. Każda suknia, wykonana była z delikatnych materiałów, w doskonały sposób imitując szaty kobiet, z dawnych wieków. Prezencja i dystyngcja pań, które nosiły te ubrania jest niepowtarzalna. Piękne damy, stwarzały atmosferę wręcz magiczną i tajemniczą, która przypominała nam miniony czas, który przyniósł naszemu narodowi chwalę i cześć na scenie starego kontynentu.

 

W obozie 

Wiele talentów

Członkowie bractwa, skrywają wiele talentów. Jeden z nich wykonuje kaletki, czyli inaczej mówiąc przybornice skórzane, które dla siedemnastowiecznego rycerza stanowiły podstawowe wyposażenie wojenno- wyprawne. Jedna dama, potrafi prząść wełnę na kołowrotku, z której następnie można będzie wykonać ciepłe okrycia na chłodne miesiące.

 

Armata

Wygląd i prezencja rycerzy z Szydłowa, nie ma sobie równych. Piękno strojów, pasja z jaką opowiadają oni o naszej historii narodowej, zasługuje na uznanie. Warto jest podkreślić, istotę historii i nieskrywany wręcz patriotyzm, które wypełniają ich serca i życie. Mamy nadzieję, że rycerze ci jeszcze nie raz zaproszą redakcję Polish News na swoje pokazy, często już przez współczesnych ludzi zapomnianej sztuki szermierczej. Chwała wszystkim członkom bractwa, dzięki którym historia jest ciągle żywa.

Redakcja Polish News, dziękuje za zaproszenie i za możliwość wykonywania zdjęć.

 

Ewa Walkiewicz
[email protected]