Polish News na Długim Targu

 Polish News, wędrując po Długim Targu nad Motławą, dotarł do Muzeum przedwojennego miasta Gdańsk. Zobaczyć w nim można było, urządzone mieszkanie, zamożnego mieszkańca miasta.

Nowotarski dywan

W pierwszym pokoju, podziwiać możemy piękny dywan z zakładów nowotarskich, który stanowił nie lada ozdobę przedwojennego mieszkania. Takie ozdoby nie były wyposażeniem wszystkich mieszkań okresu międzywojennego. Stać na nie było, jedynie elitę ekonomiczną Gdańska.

Stary kredens

W muzeum tym, mogliśmy podziwiać zachowaną w nienagannym stanie starą kuchnię, z pięknym szufladowym kredensem. Oprócz niezwykłości tego mebla, zachował się stary stół, talerze porcelanowe oraz krochmalone ściereczki kuchenne. Wygląd wyposażenia kuchennego, świadczy o zamożności jego właścicieli.

Kredens biblioteczny

Na uwagę zasługuje też, piękny kredens biblioteczny, wykonany z drzewa bukowego. Zawiera on wiele cennych gazet przedwojennych, jak również i okazów książkowych. Stoi on na głównej ścianie salonu gościnnego, co podsuwa nam myśl, iż nie bagatelną rzeczą była w tym domu sprawa edukacji i poszerzania wiedzy. Zatem mieszkanie to, z całą pewnością należało do jakiegoś gdańskiego intelektualisty.

 Fragment ścian pokoju gościnnego

Każdą zwiedzającą to pomieszczenie osobę, zachwycają piękne drewniane kręte schody, stanowiące pewnego rodzaju majstersztyk przedwojennej sztuki stolarskiej. Są one wykonane w sposób unikatowy, a to dlatego, iż do ich wytworzenia, prawie wcale nie użyto gwoździ.

 Bawialnia

Przedpokoje

W Muzeum przedwojennego miasta Gdańsk, zobaczyć również możemy stare skórkowe walizki, które wyeksponowano w przedpokojach. Świadczą one o tym, iż właściciele tego mieszkania lubili podróżować, co wskazuje na ich wykształcenie i chęć poznawania świata.

Redakcja Polish News, dziękuje za możliwość zwiedzenia muzeum oraz wykonanie zdjęć.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]