Polak profesorem dietetyki na Uniwersytecie w Północnej Karolinie

Roman Pawlak

Ponadto prowadzę badania naukowe z zakresu ustosunkowania się ludzi do różnych kwestii odżywiania takich jak na przykład spożycie owoców, warzyw, orzechów, zbóż pełnoprzemiałowych, itd.

O czym pisał Pan swój doktorat?  

– Moj doktorat poświęcony był próbie odkrycia postawy kobiet w ciąży, w wieku studenckim odnośnie spożycia multiwitaminy. Multiwitamina zawiera oprócz innych witamin i minerałów witaminę z grupe B, która nazywa się kwas foliowy (folic acid). Niedobór tej witaminy w czasie ciąży powoduje m. in. wady kręgosłupa, wodogłowie i inne komplikacje w rozwoju noworodka.

Czego dotyczy Pańska praca badawcza jako dietetyka? 

Obecie prowadzę badanie odnośnie wiedzy i nastawienia konsumentów dotyczącej orzechów. Badania w ostatnich 15 latach pokazały, że spożywanie orzechów każdego dnia obniża ryzyko zachorowania na takie choroby jak atak serca, wylew, cukrzyca.

Spożycie orzechów może nawet obniżyć ryzyko nadwagi. Niestety ta wiedza ciągle nie dociera do konsumentów. Dlatego chcę po pierwsze ocenić, co ludzie myślą na temach orzechów i jak najlepiej przekazać tę wiedzę ludziom, tak aby zwiększyć ich spożycie. To jest jedno z kilku badań, które obecnie prowadzę razem z moimi studentami.

Roman Pawlak
Kim są pańscy studenci? 

– Prowadzę kursy zarówno na poziomie licencjatu, jak również na poziomie magisterskim. Większość studentów pochodzi z Północnej Karoliny. Mamy także studentów z innych stanow, jak  Virginia, New Jersey, Kalifornia, Montana.

Prowadzimy także zajęcia na studiach magisterskich poprzez internet. Mamy w tym programie studentów z całego świata, szczególnie z Indii. Zaletą tego programu jest to, że studenci nie muszą mieszkać na uniwersytecie. Wszystkie zajęcia są na internecie i można mieszkac w Chicago, w Polsce, Indii, gdziekolwiek.

Gdzie znajduja zatrudnienie wasi absolwenci?

Absolwenci pracują w całych Stanach i w innych krajach świata. Nasi studenci kończą studia jako dietetycy (Registered Dietitian). A niektórzy kontynuują studia  na medycynie, jako asystenci lekarza i inne kierunki.  Dietetycy pracują w  szpitalach, w ośrodkach sportowych (fitness centers), jako dietetycy pomagający osobom potrzebującym dializy, w departamentach zdrowia publicznego  i wielu innych instytucjach. Wielu również otwiera prywatne praktyki. Są tacy, którzy po skończeniu studiów zostają dietetykami w amerykańskich siłach zbrojnych.  Możliwości zatrudnienia są naprawdę nieograniczone.

Jakie są najnowsze trendy w dietetyce? 

– Jednym z najciekawszych trendów w zakresie badań dietetycznych to zdrowotne aspekty sporzywania orzechów. Kiedyś myślano o orzechach jako produktach wysokotłuszczowych, których nie należy spożywac zbyt często. Okazuje się, że ludzie, którzy spożywają orzechy każdego dnia mają mniejsze ryzyko ataku serca i innych chorób krążenia w porównaniu z tymi, którzy spożywają orzechy sporadycznie, albe nie spożywają ich wcale.

Inne trendy to zdrowotne aspekty tak zwanych zwiazków fitochemicznych (phytochemicals). Związki fitochemiczne to związki, które naturalnie znajdują się we wszystkich produktach roślinnych takich jak owoce, warzywa, czy zboża. Te związki obniżają ryzyko chorob przewlekłych takich jak choroby krażenia, rak, cukrzyca, a nawet chroba Alzheimera, chroba Parkinsona i wiele innych.

Czy spotyka Pan Polaków na uczelni?

Miałem na kilku moich kursach studentow z polskim pochodzeniem. Niektórzy  nie mowili po polsku. Poznałem również jedną studentkę Amerykankę, która miała chłopaka Polaka. Wiem, że wybierała się do Polski po zakończeniu semestru. Nie znam szczegółów jak sie poznali.

Co robi Pan dla Polonii?

Prowadziłem wykłady dla Polonii. Udzielam także wywiadów dla polonijnych mediów.  Niedawno miałem wywiad u red. Małgorzaty Ptaszyńskiej z Polskiego Radia 1030 AM.  Mam zaproszenia do wielu innych programow radiowych. Udzialam także wywiadów prasowych, tak jak panu. 

Dobrze się również składa, że już za kilka dnie bedę w Chicago z wykładami na temat diety i zapobiegania chorobom serca oraz diety i zapobiegania chorobom nowotworowym. Szczegół tych spotkań są w trakcie ustalania. Chcę poprzez wykłady dzielić się swoją wiedzą naukową z Rodakami.

Rozmawiał Andrzej Mikolajczyk

Foto: Profesor Roman Pawlak, wykładowca na wydziale odżywiania i dietetyki na uniwersytecie East Carolina University