Polacy w Chicago Potrzebują Waszej Pomocy!

 

List nadesłany do Redakcji

Piszę do was w sprawie pomocy dla Polonii w Chicago, która jest pod bardzo mocnym naciskem innych nacji. Po prostu, finansowe zasoby Polonii są nie tylko uszczuplane, ale niszczone.
 
Politycznie Polonia w Chicago wygląda na zniszczoną. Polaków skłócono, to co już kiedyś zrobiono z Murzynami..
 
Szanowni Państwo, czas  już obudzić się  i pomyśleć dokąd może to doprowadzić Polonię w najbliższym czasie, gdy Polonia straci całkowicie  nie tylko siłę, ale i głos w żywotnych sprawach swojej dawnej Ojczyzny.
 
Pretekstem jaki, mnie pobudził do napisania tego listu (choć  jestem Amerykaninem z polskimi korzeniami) jest nagminne okradanie to co było rdzenne polskie przez Archidjecezję Chicagowską, a w szczególności przez jej Arcybiskupa.
 
Szanowni Obywatele Polski; przestańcie się kłócić i zacznijcie nam tu w Chicago pomagać aby walczyć nie tylko o dobre imię, ale też o majątki Polaków.
 
W tej chwili Arcybiskup w Chicago sprzedaje ponad  100-lat stary kościół „Saint Adalbert Parish” -Kościół Swiętego Wojciecha zbudowany przez Polską Emigrację za 2-miliony dolarów. Posiadłość później ma należeć  do  nacji meksykańskiej  w celu budowania bloków mieszkalnych. Nie mówię o tym, że aby zbudować obecnie podobny  Kościół trzebaby wydać  conajmniej  jakies 200-milionów dolarów, a Arcybiskup sprzedaje go za dwa miliony. Polonia zaś walczy między sobą, zamiast się zorganizować w tej sprawie. Czy nie jest to czasem też waszą winą ?
 
I jeszcze jedno, na Northeastern Uniwersytecie tu w Chicago jest budynek nazwany imieniem Wałęsy ‘Walesa Building’, Meksykanie, jak i urząd miasta Chicago chcą tę nazwe zmienić na inna Meksykańską?Jeśli Polonia Chicagowska nie wstrzyma tego co się obecnie dzieje, z wasza pomocą, Polacy bedą gorzej  traktowani  niż czarni w Ameryce.
 
Jestem pewien, że dużo z was się obrazi trescią tego listu, bo nie zawsze twarda prawda jest mile słuchana, a często finanse mają być najważniejsze. Nie upodobniajmy się do Arcybiskupa Chicagowskiego… Zróbcie coś pożytecznego do Polski, dla Polonii bez personalnego dochodu. Pomóżcie nam tu w Chicago ten Kościół Polski Uratować!
 
Przyciśnijcie Polskich Biskupów aby zajęli się tą sprawą interesować, dzwonicie i piszcie nawet do Rzymu…Jako Posłowie, Senatorzy i inni reprezetujący Polskę możecie nie tylko alarmować  Watykan  ale również, odpowiednie Amerykańskie władze. Można wiele wspólnie zrobić  odrzucając  kłotnię, a zacząc współpracę.
 
Jeśli Arcybiskup sprzeda ten kościół za 30-srebnikow i my jako Polacy się nie odezwiemy, będzie to dalszą  zachetą jak było w przeszłosci (Kardynał Cody) aby dalej ograbiać Polonię w Chicago i resztek posiadłosci.
 
Z należnym szacunkiem,
 
Henryk Marciniak
Chairman
Road to Peace Foundation
Brookfield, Illinois 60315 U.S.A.
Tel: (708) 387-0810

Link do korespondencji po angielsku do przedstawicieli Kościoła w Chicago
https://www.polishnews.com/newsy-news/wiadomoci-ze-wiata-news-from-around-the-world/7083-chicago-archdiocese-%E2%80%9Ccivic-and-community-engagement%E2%80%9D

Kościół św. Wojciecha – architektoniczna perełka polskiego Chicago
http://dziennikzwiazkowy.com/polonijne-parafie/kosciol-sw-wojciecha-architektoniczna-perelka-polskiego-chicago/

Saint Adalbert Parish
Kosciol Swietego Wojciecha
http://spuscizna.org/bieniasz/stadalbert-parish.html

Parafia św. Wojciecha w Chicago

https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Wojciecha_w_Chicago