Pogrzeb Generała Edwarda Rowny’ego na Cmentarzu Narodowym Arlington

WASZYNGTON/CHICAGO: Uroczysty pogrzeb Generala Edwarda Rowny’ego odbył się 13 kwietnia, 2018 roku na cmentarzu dla zasłużonych Amerykanów – Arlington National Cemetery w Virginii, koło Washington D.C.  Pogrzeb miał honorową oprawę wojskową. Żołnierze żegnali swojego dowódcę, który odszedł na wieczną wartę. General Ed Rowny zmarł w wieku 100 lat, w niedzielę, 17 grudnia, w Waszyngtonie. O jego śmierci poinformowała nas w specjalnym komunikacie rodzina generała. Pogrzeb odbył się w styczniu, 2018 roku.

Obecny pochówek miał charakter uroczystości wojskowej. Uczestniczyła w nim specjalna jednostka armii amerykańskiej, rodzina generała i zaproszeni goście, w tym Alina Mikołajczyk, z córką Anitą, Lukasz Sewera i Katarzyna Sowacki z synem Michałem z Chicago.

Generał Rowny skończył słynną amerykańską uczelnię wojskową West Point w 1941 roku, założoną jeszcze przez Tadeusza Kościuszkę. Służył w czasie kampanii włoskiej w czasie II wojny światowej, brał udział w planowaniu działań wojennych pod koniec II wojny światowej na Pacyfiku, służył w wojnach w Korei, Wietnamie. Rowny dowodził także wojskami NATO w czasie wyjścia z Francji. Generał Edward Rowny uważany jest za jednego z 10 najważniejszych dowódców armii Stanów Zjednoczonych.

Rowny miał ogromne zasługi dla amerykańskiej dyplomacji, gdzie jako doradca pięciu amerykańskich prezydentów, dzięki polityce „pokój przez siłę”, przyczynił się do redukcji ilości głowic z pociskami nuklearnymi.

Najbardziej znaczący był jego wkład w czasie prezydentury Ronalda Reagana, kiedy udało się wynegocjować z Rosjanami redukcję broni nuklearnej. Rokowania te podpisał potem Prezydent Ronald Reagan, co przyczyniło się do większej stabilizacji na świecie w okresie trwania zimnej wojny.

Dzięki staraniom Generała Rownego udało się sprowadzić prochy śp. Ignacego Jana Paderewskiego do Polski, aby spełnić testament artysty. Miało to miejsce w 1992 roku w czasie wizyty prezydenta George’a W. Busha w Polsce.

Generał Rowny był bardzo aktywny na różnych polach. Był jednym ze współzałożycieli organizacji American Polish Advisory Council (Amerykańsko-Polski Komitet Doradczy), którą założył wspólnie ze śp. ambasadorem Nicolasem Rey’em. Organizacja to popiera sprawy polsko-amerykańskie. Od wielu lat były organizowane konferencje w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych jak Chicago, Waszyngton D.D., , Yale; Hartford, Connecticut dotyczące polsko-amerykańskiej tematyki.

Przed rokiem Ambasador Edward Rowny obchodził swoje 100. urodziny, które odbyły się w rezydencji Piotra Wilczka, Ambasadora RP w Waszyngtonie, w kwietniu, 2017 roku.  W czasie uroczystego przyjęcia wyświetlono film dokumentalny na temat życia Generała Rownego pt. „Ambasador Pokoju”, którego reżyserem i scenarzystą jest Wiesław Dąbrowski. „W tym historycznym dokumencie ukazano wielowiekową polską aktywność militarną w dziedzinie budowania światowego pokoju, w oparciu o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Bohaterem filmu był oczywiście generał armii amerykańskiej – Edward Rowny”, czytaliśmy we wprowadzeniu do filmu.

Generał Edward Rowny z Anną Walentynowicz

Film ten był transmitowany przez TVP1 w dniu urodzin Generała Edwarda Rownego, czyli 3 kwietnia, 2017 roku. Potem powtórki były transmitowane przez TV Polonia kilka dni póżniej. Być może pojawi się kolejna transmisja z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Polecam Czytelnikom ten film.

Generał Edward Rowny mieszkał w Waszyngtonie niemal do końca jego życia w specjalnym kompleksie apartamentów, przeznaczonych dla weteranów amerykańskiej armii. W 2016 roku miałem przywilej odwiedzić go i spędzić sporo czasu na rozmowie z nim o sprawach Ameryki, Polonii i Polski. Pomimo ograniczeń ruchowych (poruszał się na wózku) i utraty wzroku w połowie lat 90. ub. wieku, wciąż dobrze słyszał i pracował po kilkanaście godzin dziennie niemal do końca swojego życia: słuchając kaset, pisząc artykuły, książki, odpowiadając na korespondencję elektroniczną dzięki specjalnym urządzeniom i korzystając z pomocy jego asystentów.

Inspiracją dla Generała Edwarda Rownego był Ignacy J. Paderewski i jego działalność na rzecz niepodległej, suwerennej Polski.

 Kapitol r 2016. Gen.Edward Rowny, prezydent American Polish Advisery Council z uczestnikami spotkania   Polsko-Amerykanskiego Szczytu Liderów Polonijnych z całych Stanów Zjednoczonych.

Ambasador Piotr Wilczek wspólnie z ówczesnym Wiceprmierem Mateuszem Morawieckim odwiedzili Generała Rownego w jego rezydencji w kwietniu 2017 roku, w przeddzień jego 100 urodzin, aby złożyć mu życzenia.

W 2017 roku, w uroczystości 100 urodzin Generała Rownego wzięli udział przedstawiciele amerykańskiego Kongresu, m.in. Kongresmanka Marcy Kaptur z Ohio – Wiceprzewodnicząca 

Kongresowego Komitetu d/s Polski, dyplomaci, przedstawiciele środowisk polonijnych i liczna rodzina generała.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ambasador Piotr Wilczek wręczył Generałowi Edwardowi Rownemu Wielki Krzyż Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najwyższych odznaczeń rządu polskiego.

Generał Edward Rowny miał niezwykle produktywne życie. Kilka lat temu został zaproszony przez władze Korei Południowej z okazji ich święta narodowego. Kilkanaście lat temu dziennikarze telewizji japońskiej poszukiwali eksperta od spraw amerykańskich, polskich i spraw w Iraku. Poleciłem im wówczas Generała Rownego. Okazało się trafieniem w dziesiątke, aby opowiadać o sprawach związanych z tym regionem świata. W krótkim czasie tv japońska zrealizowała z nim wywiad i transmitowano go w całej Japonii.

Generał Edward Rowny do końca życia był zaangażowany w zbieraniu funduszy na stypendium im. I.J. Paderewskiego, które pozwala kilku studentom z Polski na kilkumiesięczny pobyt w USA, odbywanie praktyk w instutucjach rządowych.

Ta działalność będzie kontynuowana, ale jako Polacy straciliśmy wielkiego przyjaciela w Waszyngtonie, który konsekwentnie popierał sprawy polskie w wyrazisty, a równocześnie wyważony sposób.

Generał Edward Rowny był inspiracją dla wielu pokoleń Amerykanów i dla mnie osobiście, do działalności dla USA i Polski. Bardzo ceniliśmy jako rodzina przyjażń ze śp. Generałem Edwardem Rownym. Był dla nas wzorem zaangażowania na rzecz Stanów Zjednoczonych, Polonii i dla Polski.

Autor z synkiem Michałkiem i śp. Generałem Edwardem Rownym.

Znaliśmy się od wielu lat. Przeprowadzałem z nim wiele wywiadów, nawet wtedy gdy nasz syn był maleństwem.

Będzie nam Go brakować! Cześć Jego Pamięci!

@ Tekst Andrzej Mikołajczyk

@ Zdjecia: Alina Mikołajczyk i Katarzyna Sowacki oraz  Archiwum śp. Edwarda Rownego

http://wiadomosci.com/pogrzeb-generala-edwarda-rownyego-na-cmentarzu-narodowym-arlington/