Poemat na temat: indyka z piekarnika

Kiedyś Amerykanin wespół z swym plemieniem zajadał w listopadzie indyka z nadzieniem.

Dzisiaj drób mniej tuczony (dla zdrowia) podają z dodatkiem żurawiny,  sosem podlewają.

Dodatki i przystawki:

na przykład marynaty do gęsiny, albo do dziczyzny lub do pasztetów (z ziołami) pochodzą  z Ojczyzny. Zioła te jagnięcinie dodają atrakcji, podobnie kaczkom nadziewanym jabłuszkami, do kolacji. Wśród  przystawek powinna pachnieć szynka upieczona w miodzie, podawana w rulonach ku  gości wygodzie.

Sposób wykonania pieczystego:

Ptaka, który odtajał, płukamy dokładnie, a potem osuszamy aż woda opadnie;  nacieramy zgniecionym czosnkiem (główka cała) i w piekarnik nagrzany wkładamy  bęcwała. 

Temperaturę piekarnika jak wiadomo, waga ptaka wyznacza, którą określono  przy zakupie, w ulotce rysowanej; nie każdy po angielsku wie, co napisane.              

Składniki nadzienia:

Oczyszczone kasztany na iks przekrojone dojrzeją w piekarniku (180C- 350F) przez kwadransów dwa, po wyjęciu je kroisz (łupki odrzucone) i w masełku niech stygną długo jak się da.

Pomarańczę, cytrynę albo nawet dwie kroisz w ćwiartki i razem z masą kasztanową upychasz wewnątrz ptaka z natką pietruszkową. Nie trzeba wielu przypraw, tylko sól i pieprz.

 A wtedy chrupka skórka lepiej smakuje niż wykwintna brzoskwiniowa  awanturka.  

Lecz żeby o tę skórkę zadbać należycie, trzeba ptaka na zewnątrz oliwić obficie, nacierając dokładnie każdy zakamarek, delikatnie by skórki nie ciągnąć niedbale. Na koniec masłem polać, nie szczędzić ilości, wtedy smaku nie braknie i pochwał od gości.

      Sposób podania:

 Podawać na gorąco, w plastrach lub w całości; w sosjerach sosy, bukiet warzyw, nalewki, słodkości.  Po deserach i winach przyjdzie czas na sery, krojone lub w kawałkach na blacie patery.

A jeśli brzuszek pusty, to wszystko mu jedno w jakim tempie zanika smacznych potraw sedno. 

Po konsumpcji, rozmowach i przyjaznych gestach,  zachwytach nad smakami, nieraz trudno przestać.Wiec toasty: na zdrowie i na drugą nóżkę – za pomyślność dwóch Ojczyzn (trzeba wypić duszkiem); nareszcie rozchodniczek! Gdy wieczór przeminie trudno kalorie zliczyć … a humor? Jak w kinie!

autor: St.Black/11/26/2020