Poczta Polska ze znaczkiem na Monte Cassino

Znaczek jest hołdem dla tysięcy polskich żołnierzy, którzy polegli w jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.

 

Na znaczku przedstawiono kwiat maku, którego korona symbolicznie otula sylwetki walczących żołnierzy, a krawędź jego płatków tworzy zarys wzgórza i klasztoru Monte Cassino. Inspiracją do powstania projektu waloru filatelistycznego była pieśń patriotyczna „Czerwone maki na Monte Cassino” Feliksa Konarskiego.

– To pieśń szczególna, bo odwołująca się do polskości, którą symbolizują maki. Ich czerwone płatki przywodzą na myśl wylaną na polach bitwy krew. Nasza emisja odwołuje się do tych symboli – mówi Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej

Znaczek zaprojektowała Agnieszka Sancewicz. Został on wydrukowany techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 43 mm, w nakładzie 150 tys. sztuk. Od 18 maja, dnia wejścia do obiegu, towarzyszyć mu będą koperta i datownik Pierwszego Dnia Obiegu (FDC).

Znaczek po raz pierwszy zostanie zaprezentowany podczas uroczystego otwarcia Muzeum 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino w sobotę, 17 maja.
Wkrótce znaczek będzie również dostępny w sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej http://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/