”Piraci, żeglarze, marynarze” – Polonijni żeglarze rozpoczęli sezon

Admiral Sezon

Jury w składzie:

Wojtek, Grażyna i Marek, wytypowało następujących zwycięzców:

1 miejsce: Pirat – Leszek Ciundziewicki
2 miejsce: Admirał – Tadeusz Turek
3 miejsce: Pirat- Krzysiek Orzechowski

Kobiety:1 miejsce: Piratka –Ania Grochowska
2 miejsce – Marynarski strój – Julia
3 miejsce- Piratka Ewa Ciundziewicki

Jury konkursu: Wojtek, Grażyna i Marek

Winners
Zwycięscy konkursu. Od lewej: Tadeusz Turek, córka Julia, Ania Grochowska z jamnikiem pani Małogosi oraz Leszek Ciundziewicki i rozpoczynający karierę Pirata młody sympatyk klubu

Jedną z wielu corocznych atrakcji pikników żeglarskich są „Mini Regaty” na miejscowym dość sporej wielkości jeziorku. W tym roku także odbyły się tradycyjne regaty.

Była to świetna zabawa dla kilkunastu zapalonych żeglarzy. Uczestnictwo w minirejsie wymagało wielu umiejętności, których potrzebują żeglarze pływający na dużych akwenach wodnych. Wprawdzie tym razem wiatr nie sprzyjał regatom, ale pomimo tego wszyscy świetnie radzili sobie. Ci doświadczeni i młodzi adepci żeglarstwa.

Boats

W programie pikniku przygotowano także wiele gier i konkursów.

Konkurs dotyczący wiedzy żeglarskiej, przygotowany przez Krzysztofa Orzechowskiego, cieszył się dużym zainteresowaniem. Była to wspaniała lekcja dla „ szczurów lądowych” , i nie tylko…

Przeciąganie liny, bieg wokół jeziora, mini golf, badminton, tenis stołowy, łowienie ryb, przejażdżki po okolicy mini-jeepem, to kolejne konkursy, i atrakcje które miały miejsce podczas pikniku.

Właściciel posiadłości, Tony Czupryna w towarzystwie Małgosi i jej jamniczka- zdobywcy I nagrody w kategorii  piesków.
Właściciel posiadłości, Tony Czupryna w towarzystwie Małgosi i jej jamniczka- zdobywcy I nagrody w kategorii piesków.

Dzieci miały również frajdę zbierając skarby piratów, głaszcząc ‘Krasulę’, wchodząc do domków zbudowanych na drzewach, łowiąc ryby, bawiąc się z pieskami, korzystając z ogromnej huśtawki, czy też pływając kajakami po jeziorku.

Nic dziwnego, że tak zaplanowana impreza przyciągnęła po raz kolejny wiele rodzin z dziećmi.

Piknikowi przez cały czas towarzyszyła świetna muzyka szantowa w wykonaniu członków b. zespołu „Młyn” na czele z Mojżeszem.

Organizatorzy pikniku żeglarskiego pamiętali także o solenizantach, obchodzących urodziny czy imieniny. Przygotowano torty, złożono życzenia.

Wspaniała domowa kuchnia (potrawy przygotowane przez członkinie klubu), kiełbaski z rożna z Rich’s Food & Daly” , najlepsze piwo od Stanleya Stawskiego, bogata loteria fantowa, pogoda i … ciekawi ludzie oraz rodzinna atmosfera złożyły się na kolejny bardzo udany piknik polonijnych żeglarzy z klubu JCYC.

Krysia Kacperczyk z przyjaciółką w strojach - ” Białe Damy na statkach”.
Krysia Kacperczyk z przyjaciółką w strojach – ” Białe Damy na statkach”.

Anna Grochowska, Aleksandra Turek i Tadeusz Turek i najmłodszy uczestnik pikniku z rodu  Turek.
Anna Grochowska, Aleksandra Turek i Tadeusz Turek i najmłodszy uczestnik pikniku z rodu Turek.

Zeglarze, Marynarze, Piraci
Zeglarze, Marynarze, Piraci


Joseph Conrad Yacht Club ma za sobą prawie 38. letnią historię. Został założony w 1969 roku przez polonijnych pasjonatów żeglarstwa, którzy studiowali na uniwersytecie Illinois w Chicago.

Klub wręcza od kilku lat stypendia polonijnym studentom. Klub m.in. przyznał stypendium Dr. Joannie Kurowskiej-Młynarczyk, która obroniła pracę doktorską na temat Józefa Konrada Korzeniowskiego na Uniwersytecie Chicago.

JCYC uczystniczy corocznie w Paradzie 3. majowej – największej manifestacji Polonii w Chicago, maszerując ostatnimi latami przy boku jachtu Błyskawica, „Lightning”., należącego do członka Rady Dyrektorów JCYC, Krzaysztofa Kamińskiego .

W najbliższe wakacje będzie miało miejsce kilka imprez żeglarskich w których będa uczestniczyć polonijni żeglarze, a wsród nich:

21 czerwca, członkowie JCYC płyną do Waukegen, aby tam spotkać się na jachcie „ Błyskawica”, następnie odbędą się: “Regaty o Złoty Guzik Komandora”, które odbędą się 12 lipca, w Montrose Harbor w Chicago, następnie 9 sierpnia- Monroe Harbor- Regaty“Joseph Conrad Korzeniowski Regatta”.

Sławne regaty z Chicago do Mackinac Island i Noc Wenecka, a także w wieleu innych regatach na Lake Michigan organizowanych przez Chicago Yachting Association.
Wielu polonijnych żeglarzy to ludzie sukcesu, którzy prowadzą własne firmy, czy pracują w dużych korporacjach. Żeglarstwo jest dla nich życiową pasją. Polonijny klub żeglarski w Chicago jest członkiem zrzeszenia rodzin żeglarskich w Wietrznym Mieście, gdzie działa 12 podobnych klubów.

Informujemy że:

Klub żeglarski JCYC w Chicago przygotowuje we współpracy z Zarządem Gminy 91 ZNP, spotkanie z Krzysztofem Kamińskim, znanym polonijnym żeglarzem, włascicielem jachtu Błyskawica, głównym sponsorem rejsu dookała świata Nataszy Caban na jachcie ” Tanasza Polska ” .

Spotkanie odbędzie się 18 czerwca w siedzibie Związku Narodowego Polskiego, przy 6100 N. Cicero Avenue.

Życzymy polonijnym żeglarzom pomyślnych wiatrów w 2008 roku i ‘stopy wody pod kilem’.

@ Tekst Andrzej Mikolajczyk i Krystyna Teller

Zdjęcia A. Mikołajczyk