Pegaz Dęba Czyli Z Poezją Na Ty


Jerzy Tabor i Marilyn Valant

W piątkowy wieczór, 22 lutego, w Polskim Klubie Sobieski w Greenacres odbył się wieczór muzyczno-poetycki pt. „Pegaz Dęba Czyli Z Poezją Na Ty”. Wieczór przygotował i poprowadził popularny wśód tutejszej polonii muzyk i aktor, Jerzy Tabor.

Na program tego interesującego spotkania złożyły się wiersze Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Edwarda Stachury, Marka Niemca i Marty Kisielewicz. Celem spotkania było wzbudzenie zainteresowania poezją, pokazanie słuchaczom, że poezja nie musi być nudna, że jest ciekawa, że rozwija wyobraźnię i że pomaga znaleźć odpowiedzi na podstawowe, nurtujące nas wszystkich pytania dotyczące przemijania i sensu życia, narodzin i śmierci.

Jerzy Tabor zaprezentował poezję w historycznym skrócie. Od czternastowiecznego (b.c.) rymowanego eposu o sumeryjskim herosie Gilgameszu, poprzez hinduską Mahabharatę, grecką Iliade i Odysseję, ekstatycznych perskich poetów Rumiego i Hafiza, sonety Szekspira i polską poezję miedzywojenną do współczesnych wierszy Marty Kisielewicz, Marka Niemca, Zbigniewa Herberta oraz laureatów nagrody Nobla Czesława Miłosz i Wisławy Szymborskiej. Poezja jest piękna i interesująca, ale każdy odbiera ją inaczej w zależności od osobistych preferencji i doświadczeń. Za duża dawka poezji może niektórych zanudzić czy zniechęcić. Spotkanie było prowadzone z humorem, wartko i interesujaco. Jerzemu Taborowi udało się połączyć muzykę i poezję w interesującą całość. Przedstawione zozstały, miedzy innymi, mało znane, dowcipne limeryki Wisławy Szymborskiej i delikatne japońskie wiesze Haiku. Recytował Jerzy Tabor i Marilyn Valant, wiersze spiewała Bożena Prus.

Od lewej w drugim rzędzie nasz miejscowy  poeta Marek Niemiec  z małżonką Marią

Bożenka Prus-poezja śpiewana

Wieczór niewątpliwie bardzo udany, starannie przygotowany i profesjonalnie zaprezentowany. Wdzięczna publiczność podziękowała długimi brawami. Mamy nadzieję, że Jerzy Tabor nie zaprzestanie tego typu spotkań, zatrzyma właśnie taką formę przekazu i wkrótce zaprezentuje nam kolejny, niezapomiany wieczór poetycki.

Bożena Paszkiewicz, prezydent klubu dziękuje Jerzemu Taborowi za przygotowanie poetyckiego wieczoru 

Krystyna Teller

Galeria zdjęć z wieczoru poetyckiego pod tym linkiem

https://photos.app.goo.gl/QEnyRRTTJGQy7s2x8