Patterns of Europe | Wzory Europy 2017 – Meblujemy miasto!Patterns of Europe | Wzory Europy 2017 – Meblujemy miasto!

 

Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w kolejnej odsłonie projektu Patterns of Europe | Wzory Europy. W tym roku uczestnicy zmierzą się z tematem mebla miejskiego. Najlepsza praca zostanie nagrodzona. Na zwycięzcę czeka 4 tys. złotych.

Poprzednie edycje projektu prezentowały cykl unikatowych pokazów filmowych, a wykłady i warsztaty z uznanymi polskimi projektantami inspirowały i dostarczały niezbędnej wiedzy tym, którzy talent artystyczny i pasje związane z projektowaniem przemysłowym chcą zmienić w swój zawód. Każda edycja Patterns of Europe | Wzory Europy skupiała się i będzie skupiać na propagowaniu wśród młodych artystów lokalności w projektowaniu oraz szukaniu inspiracji w kulturze ludowej i wzornictwie tradycyjnym naszego regionu.

W tym roku obchodzimy Wielki Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi, jest to zatem rok wyjątkowy i taka też będzie tegoroczna edycja projektu Patterns of Europe | Wzory Europy, która odbędzie się pod hasłem Meblujemy miasto! Z tej okazji ogłoszony został konkurs na element małej architektury inspirowany tradycyjnym wzornictwem naszego regionu. Projektowanie mebla dla Lublina ma na celu zwrócenie uwagi zarówno uczestników projektu, jak i mieszkańców naszego miasta, na coraz bardziej docenianą rolę przestrzeni publicznej jako niezwykle istotnego składnika krajobrazu miejskiego. Poprzez elementy designu w przestrzeni miejskiej można kształtować estetyczny charakter Lublina, wywoływać pozytywne emocje oraz sprowokować dyskusję o odpowiedzialności za wizualną stronę przestrzeni publicznej.

Konkurs na mebel dla Lublina zainspirowany tradycyjnym wzornictwem Lubelszczyzny to też olbrzymia zachęta do zainteresowania się bogactwem kultury ludowej, aby tworzyć projekty przedmiotów całkowicie nowych i unikalnych. W ramach tegorocznej edycji projektu odbędą się również warsztaty z projektantami z całej Polski, którzy w swoich pracach znajdują równowagę pomiędzy ginącą tradycją a nowoczesnym projektowaniem, równocześnie tworząc koncepcje nastawione na innowacje, oraz spotkania których tematem będzie krajobraz miejski, przestrzeń publiczna i wpływ architektury na ludzi i ich codzienne życie. Dodatkowo będzie można bliżej zapoznać się (m.in. poprzez zwiedzenie wystaw) z dziedzictwem kulturowym i sztuką ludową regionu lubelskiego, szczególnie na przykładzie tkactwa i strojów ludowych, garncarstwa, kowalstwa oraz wycinankarstwa.

Szczegółowy program warsztatów i spotkań już niebawem.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?

Udział w konkursie mogą wziąć projektanci, studenci i absolwenci szkół wyższych o profilu plastycznym lub projektowym.
W regulaminie dostępnym na stronie www.warsztatykultury.pl znajdują się m.in. inspiracje, którymi należy się sugerować przy pracy nad pomysłem oraz niezbędne specyfikacje.
Głównym kryterium oceny prac jest inspiracja (w formie, treści) sztuką tradycyjną Lubelszczyzny, tradycyjnymi metodami produkcji oraz umiejętne przejście od źródła inspiracji do współczesnego dizajnu.
Propozycje należy wysyłać pod adres: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin.
Termin składania prac upływa z dniem 31.07.2017 r. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 04.09.2017 r.,
Zwycięzca Konkursu otrzyma Nagrodę pieniężną w wysokości 4000 PLN brutto.

www.warsztatykultury.pl