Pamiątki rodziny Pinno

 

Oglądając szereg interesujących eksponatów zgromadzonych w radomskim Muzeum im. Jacka Malczewskiego, nie sposób nie obejrzeć pamiątek po rodzinie Pinno. Redakcja Polish News, miała możliwość, podziwiać te cenne zabytki sprzed wielu lat, świadczące o bogactwie wspomnianego rodu.

Kim był profesor Pinno

Profesor Andrzej Pinno, był potomkiem znamienitych radomskich rodzin, które przyczyniły się do uświetnienia miasta. W wyniku długoletnich działań, realizował on sukcesywnie zamysł utworzenia „Kolekcji rodziny Pinno”. W radomskim muzeum, znajduje się zatem ponad 700 przedmiotów artystycznych i użytkowych, które należały do tej zacnej rodziny.

W radomskim zbiorze

Wśród tych zbiorów są cenne rodzinne obrazy, meble, lampy, porcelana, szkło, srebra, fotografie, a także i inne przedmioty stanowiące znamienite wyposażenie rodzinnego domu. Zbiór ten, jest świadectwem dorobku tej rodziny żyjącej w Radomiu od kilku pokoleń. Założycielem rodziny, był przybyły z Nadrenii ewangelik, Ludwik Karsch. W latach trzydziestych XIX wieku założył on na Starym Mieście warsztat garbarski, w którym z początku pracowało dwóch czeladników. Na przełomie dwóch ubiegłych wieków, w rękach rodziny Karschów znajdowały się już trzy duże garbarnie zatrudniające łącznie kilkuset robotników.

Kim byli Karschowie

Do powstania tak dużego rodzinnego majątku, przyczynił się syn Ludwika i polskiej szlachcianki, Józefy z Nowakowskich, a pradziad darczyńcy, Teodor Karsch. On to był jednym z twórców przemysłu garbarskiego w Radomiu, działał on na terenie miasta jako społecznik i znany wszystkim altruista. Zbudował on okazały dom przy Placu Konstytucji 3 Maja, który był siedzibą rodziny. Ożenił się z Wilhelminą z domu Krausse, z którą miał czterech synów i cztery córki. W domu tym znajdowała się znana w Radomiu apteka prowadzona od 1895 roku, przez męża Janiny z Karschów, a dziadka darczyńcy, Feliksa Łagodzińskiego. Działalność tę kontynuował jego zięć, z wykształcenia architekt i pedagog Alfons Pinno, badacz i miłośnik historii Radomia. On to zbierał i zakupywał różne wartościowe przedmioty, które teraz stanowią wspomnianą kolekcję.

Polish News, dziękuje za możliwość obejrzenia tych cennych pamiątek po radomskiej rodzinie.

Ewa Michałowska -Walkiewicz
[email protected]

https://www.facebook.com/muzeum.jackamalczewskiego