Otwarcie wystawy „ Gdy słońce było Bogiem” oraz „Świat żelazek”

Wystawa zatytułowana „Gdy słońce było bogiem”, to multimedialna ekspozycja interaktywno – edukacyjna, będąca jedynym profesjonalnym projektem tego typu w Polsce. Zrealizowana jest w nowatorskiej konwencji, która łączy wystawę z widowiskiem. Operując elementami show, światłem, dźwiękiem oraz efektami wzbudzającymi grozę i zaskoczenie, przekracza granicę tradycyjnego wystawiennictwa. Wystawa jest wydarzeniem z zakresu mixed media i absolutnym pionierem tego nurtu w Polsce.

Uczestnicy zostaną poprowadzeni przez multimedialnego przewodnika do wnętrza świątyni oraz grobowca faraona, gdzie przeżyją fascynujące spotkanie z egipskimi bogami, mumiami, odkryją tajemnicę legendy o klątwie faraona, staną twarzą w twarz z mumią i będą uczestniczyć w budzących fascynacje rytuałach mumifikacji. Po zapoznaniu się z kulturą i historią starożytnego Egiptu przejdą do specjalnie przygotowanego pomieszczenia, gdzie zapoznają się z techniką i sztuką balsamowania. Dodatkową atrakcją będzie możliwość samodzielnego przeprowadzenia procesu mumifikacji pod nadzorem osoby prowadzącej, która jednocześnie wyjaśni w jakim celu zachowywano ciało zmarłego w nienaruszonym stanie. Dodatkową, zdobytą umiejętnością będzie zapoznanie się z techniką bandażowania płótnem.
Równolegle będą prowadzone warsztaty plastyczne nawiązujące do symboliki starożytnego Egiptu. Pod nadzorem plastyka wykonane zostaną talizmany z wyobrażeniem skarabeusza oraz kota bogini Bastet z wykorzystaniem masy solnej, farb i pasmanterii. Propozycją dla starszych grup będzie możliwość nanoszenia hieroglifów i wzorów fresków ściennych na czystych, lnianych torbach. (lniane torby przeznaczone dla starszych grup). Ułatwieniem pracy będą specjalnie przygotowane szablony. Najmłodsi będą mogli wykonać z kartonu maski bógów egipskich. Wykonane prace autorzy zabierają ze sobą. Poprzez uczestnictwo w warsztatach młodzież poszerzy swoją wiedzę historyczną w sposób trwały, skuteczny i przyjemny, nabędzie nowe umiejętności z zakresu rzemiosła artystycznego, zostanie rozbudzona twórcza i estetyczna postawa oraz chęć do kreatywnego poznawania świata. Dla każdej osoby (młodsze grupy) uczestniczącej w zajęciach będzie pamiątkowy magnes z symbolami egipskimi. Warsztatom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna o starożytnym Egipcie opisująca m.in. położenie geograficzne i warunki naturalne, okresy w rozwoju i zjednoczeniu Egiptu, wierzenia Egipcjan, architekturę (główne świątynie, piramidy) mumifikację i pogrzeby, system pisma zaliczany do najstarszych na świecie. Niezwykle ważnym aspektem będzie uświadomienie młodzieży związków starożytności ze współczesnością (życie codzienne, sposób ubierania, żywienia).
Pieczę merytoryczną nad projektem objął prof.dr hab. Karol Myśliwiec – egiptolog, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.
Ta niezwykła wystawa będzie dostępna do 31 stycznia 2016 roku.
Rezerwacja telefoniczna 14 622 06 25
Koszt 5zł/dziecka

 

“Świat żelazek z kolekcji Jerzego Wiśniewskiego”
Zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum. Ekspozycje ukazują sylwetki pasjonatów i ich zbiory. Niejednokrotnie świadome wybory tworzą liczne, ciekawe i wartościowe kolekcje. Ideą cyklu jest prezentacja tych zbiorów i ich interesujących historii szerszej publiczności.

Tym razem w muzeum gościć będziemy pana Jerzego Wiśniewskiego – tarnowianina – ze swoją kolekcją starych żelazek, które gromadzi już od czterech dekad. Posiada ich około 700 sztuk i jego kolekcja jest jedną z najbardziej wartościowych w Polsce. Zbiór ten daje możliwość prześledzenia historii rozwoju żelazka. Wśród bogatej kolekcji znajdziemy żelazka na duszę, ogrzewane węglem drzewnym, gazem oraz prądem pochodzące z różnych epok i stron świata. W kolekcji są również żelazka specjalistyczne służące do prasowania koronek, kołnierzyków czy spodni. Wszystkie pan Jerzy gromadzi we własnym domu na specjalnie wykonanych półkach. Dopełnieniem kolekcji są ozdobne podstawki na żelazka wykonane z żeliwa lub mosiądzu. W całej Polsce kolekcjonerów żelazek jest zaledwie kilku. Wybrane eksponaty kolekcji Pana Jerzego Wiśniewskiego prezentowano na wystawie „Dawne żelazka i sprzęty do prania” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2010 roku. Wystawie towarzyszyć będą lekcję muzealne, podczas których uczestnicy zobaczą prezentację multimedialną poświęconą historii powstania żelazka, żywy kącik z dawnymi przedmiotami do prania i prasowania oraz prezentację kalkografii z użyciem żelazka.

Wystawa będzie dostępna od 23 listopada do 27 grudnia 2015 r.

Serwis Informacyjny Muzeum Okręgowego w Tarnowie
www.muzeum.tarnow.pl