Osada Rydno

Piknik Archeologiczny

Po raz czternasty w świętokrzyskim Wąchocku, miał miejsce Piknik Archeologiczny „Rydno”. We wspomnianym Rezerwacie Archeologicznym czekały na zwiedzających ciekawe prelekcje, pokazy, a nawet warsztaty dotyczące życia ludzi w epoce kamienia. Pani Jadwiga Różycka, zaprosiła redakcje Polish News, na tę niebywałą wycieczkę.

Ciekawe opowieści

Neolit czyli młodsza epoka kamienia gładzonego, to ostatni okres epoki kamiennej w jakiej żył pradawny człowiek. Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt. Proces ten nazwano rewolucją neolityczną, przeciwną do koczowniczego trybu życia. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.

Termin neolit (ang.Neolithic) został wprowadzony w 1865 roku przez Johna Lubbocka, na oznaczenie nowej pradziejowej techniki wytwarzania narzędzi kamiennych. Postęp ten był możliwy dzięki odkryciu sposobów kontrolowania i rozwoju hodowli zwierząt i uprawy roślin takich jak groch, proso, jęczmień, soczewica i żyto. Najstarsze znaleziska osad z gatunkami jęczmienia datowane są na 8350 p.n.e. Pod koniec neolitu następuje przez ówczesnego człowieka, wprowadzenie orki sprzężnej. Początkowo hodowla ograniczała się do kóz i owiec. Około 7000 lat p.n.e. udomowiono świnie i bydło rogate. Pojawiły się też stałe osady i wyposażenia domów ludzi na przykład w ceramikę.

Odkryte w świętokrzyskich Bronocicach, naczynia gliniane datowane są na 3491 – 3060 p.n.e., na których widnieje wyryte wyobrażenie pojazdu i jest ono uznane, za najstarsze na świecie wyobrażenie wozu na kołach. Rozwijają się też w tym czasie kulty religijne, a był to między innymi kult Wielkiej Matki jako bóstwa płodności (figurki kobiece) i kult słońca (toporki, motywy krzyża wpisanego w koło).

Nasza redakcja dziękuje za zaproszenie na tę wspaniałą imprezę.

Ewa Michałowska – Walkiewicz