Operetka

Polish News na koncercie Andrzeja Bilińskiego

Operetka, to sceniczny utwór muzyczny z dialogami mówionymi, charakteryzujący się lekką, melodyjną muzyką i komediową akcją. Polish News został zaproszony na koncert Andrzeja Bilińskiego do Polanicy- Zdroju, aby delektować się urokami jakie niesie ze sobą operetka.

Co to jest operetka

Operetka jako gatunek muzyczny, spokrewniona jest z wodewilem, która stanowi formę widowiska muzycznego o charakterze komediowym. Włoski termin źródłowy dla nazwy operetka, oznacza małą operę. Na całość widowiska składają się partie wokalne (arie, duety, partie wielogłosowe i chóralne), instrumentalne towarzyszące śpiewakom bądź mające postać samodzielnych interludiów. Operetkę rozpoczyna uwertura, stanowiąca przegląd głównych tematów muzycznych utworu. Zakończenie operetki ma najczęściej formę rozbudowanego finału muzycznego wykonywanego wspólnie przez solistów, chór i orkiestrę. Do charakterystycznych cech operetki zaliczyć można lekki, żartobliwy temat, melodyjność a także optymistyczne zakończenie.

Kim jest Andrzej Biliński

Zaczynał on swoje muzykowanie w beatowym zespole „Kosy”. Repertuar tego zespołu był oparty o przeboje polskich i angielskich zespołów. Był on laureatem wielu konkursów zespołów muzycznych oraz wokalistą big-bandu działającego w Kędzierzynie-Kożlu. W 2001 roku, wystąpił on z recitalem w Teatrze Polskim w Sztokholmie. Wielokrotnie brał też udział w Festiwalu Moniuszkowskim. Ma on w repertuarze kilka tysięcy utworów od arii operowych, operetkowych, pieśni neapolitańskich, piosenek ludowych, po piosenki rozrywkowe i standardy jazzowe.

Ewa Michałowska – Walkiewicz