Oglądając wystawy we Dworze Artusa

 W Gdańsku, w pięknym gmachu Dworu Artusa, zorganizowano szereg wystaw rodzajowych, które ukazują życie ludzi w wiekach średnich. Dwór Artusa, jest przepięknym budynkiem, znajdującym się w centrum miasta Gdańsk. W dawnych czasach, gmach ten, był miejscem spotkań bogatych i znaczących ludzi. Zrzeszali się oni w tak zwane ławy rzemieślnicze, które we wspomnianym dworze, uczestniczyły w spotkaniach towarzyskich i związanych z prowadzonym przedsięwzięciem. 

Wracając do Camelotu

Nazwa Dwór Artusa, została zaczerpnięta ze znanej, średniowiecznej legendy o królu Arturze. Król Artur, był symbolem rycerskiej odwagi i męstwa. Najpierw w Anglii, a potem w innych krajach germańskich starego kontynentu, nazywano imieniem króla Artura, domy spotkań dla rycerzy i dla bogatych patrycjuszy. Jak nie trudno się domyśleć, biedni kramarze i miejscy wyrobnicy drobnego rzemiosła, nie mieli prawa wstępu do Dworu Artusa.

 Wojownik z okresu Mieszka I

Jak wyglądał polski wojownik

Jedną z wystaw, jaka prezentowana była w Dworze Artusa była ta, która przedstawiała wygląd średniowiecznego rycerza. Musiał on posiadać ostry topór osadzony na dobrze wyciosanym drzewcu, jak również musiał on mieć zaostrzoną włócznię. Była ona wykonana ze sprężystego surowca, która nie tak łatwo ulegała zniszczeniu podczas prowadzonych walk i potyczek. Na uwagę zasługuje również okrycie głowy takowego rycerza, jak również okrycie rąk, w postaci metalowo- łuskowatej rękawicy. Żaden rycerz nie wyruszał na wojnę bez kolczugi. Często wykonana była ona z pojedynczych płaskich elementów metolowych, które wcześniej kowal wyklepywał na kowadle. Kolczugę też można było zrobić z kawałków druta, które zaczepiano ze sobą tak jak dziś łączą się ogniwa łańcuszka.

 Wojownik z czasów dynastii Piastów

Okrągły stół

Centralnym elementem Dworu Artusa, jest oczywiście okrągły stół, przy którym zasiadali rycerze. Opowiadali oni zawsze o swoich wyprawach wojennych jak też i o zdobyczach. Przy okrągłym stole, wszyscy rycerze byli sobie równi i tak też byli oni przez siebie traktowani. Podczas spotkań przy okrągłym stole, miecze rycerskie, spoczywały na blacie wspomnianego stołu.

Sprzęt domowy w średniowieczu

Na uwagę zasługują też wystawy, które prezentują wyposażenie chat i bogatszych domów w dobie wieków średnich. Można zatem było zobaczyć kołowrotek, na którym gospodynie domowe przędły nici, jak też ubiór kobiety i sprzęt gospodarczy średniozamożnej chaty.

 Rękawica rycerska

 Żona woja  z wieków średnich

Stojak na szable i miecze

Redakcja Polish News dziękuję za zaproszenie do Dworu Artusa, jak też dziękuje za możliwość wykonania zdjęć.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]