„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

 

Prezydent Andrzej Duda włączył się w akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. W oknie Pałacu Prezydenckiego zapalił świecę ze Światłem Wolności. 13 grudnia o godz. 19.30 na fasadzie rozbłysnęła okolicznościowa iluminacja.
 
Organizatorem ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, objętej honorowym patronatem przez prezydenta Andrzej Dudę, jest Instytut Pamięci Narodowej.
 
IPN zaapelował o upamiętnienie ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie w oknach 13 grudnia o 19.30 świecy. Akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II, wezwał do tego też ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.
 
W związku z 35. rocznicą wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce na Pałacu Prezydenckim pojawiła się okolicznościowa iluminacja.


Iluminacja Pałacu Prezydenckiego z okazji 35. rocznicy wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
http://www.prezydent.pl/