ODSZEDŁ PROF. DR ZDZISŁAW WESOŁOWSKI.

Prof. dr Zdzisław P. Wesołowski

Autor: Ania Navas

W nocy z 29 na 30 lipca 2020 odszedł na wieczny odpoczynek wielki Polak, zasłużony działacz polonijny, wysoko odznaczony weteran Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, wykładowca uniwersytecki, prof.dr Zdzisław P. Wesołowski.

Profesor Wesołowski był osobą bardzo znaną w amerykańskim środowisku polonijnym. Od wielu lat zamieszkiwał na południu Stanów Zjednoczonych, w stanie Floryda.

Mimo, iż opuścił Polskę jako młody chłopak w 1946 roku miał zawsze Ojczyznę Polskę w sercu i wszelkimi siłami starał się o jej dobro oraz przyjaźń i współpracę polsko-amerykańską. Był wielce zasłużony jako działacz społeczny i polonijny,

Powitanie z głową rodziny.

Długie lata cierpienia, niepokoju i ciągłego napięcia zostały w końcu zakończone. 20 lipca 1946 roku żona kapitana Stefana Wesolowskiego, Antonina, i jego synowie Zdzisław 11 i Jeremil 9 przybyli do Nowego Jorku na pokładzie S/S Washington.

HERO OF TWO NATIONS

https://www.polishnews.com/hero-of-two-nations

Prof. dr Zdzisław Paweł Wesołowski herbu Ogończyk urodził się 7 maja 1935 roku w Gdyni. Pochodził z niezwykle patriotycznej rodziny. Był synem kapitana Stefana P. Wesołowskiego, (który wsławił się jako bohater w walce o wolność narodu polskiego i amerykańskiego podczas II Wojny Światowej ) oraz Antoniny z domu Kiljańczyk.

Do Stanów Zjednoczonych przybył wraz z mamą i bratem Jeremim w 1946 roku aby połączyć się z czekającym na rodzinę w Nowym Jorku ojcem, któremu przyznano obywatelstwo amerykańskie za wybitne zasługi w walce na amerykańskich jednostkach pływających podczas II Wojny Światowej.

Po zakończeniu nauki w szkole średniej w Nowym Jorku Zdzisław Wesołowski pływał na amerykańskich statkach handlowych jako marynarz i maszynista. Służbę wojskową odbył w lotnictwie amerykańskim.

18 maja 1994 roku pułkownik Wesolowski był oficjalnym przedstawicielem Pentagonu Stanów Zjednoczonych w 50. rocznicę zwycięstwa Polski w bitwie pod Monte Cassino

Został kapitanem dyplomowanym lotnictwa US Air Force. Brał udział w wojnie koreańskiej ( w latach 1952-1954 ). Służył też od 1992 roku w stopniu pułkownika jako oficer rezerwy w Sztabie Generalnym w South Carolina State Guard.

Wiceprezydent USA Al Gore i pułkownik USAF Zdzisław Wesolowski

Z. Wesołowski koordynował wizytę Wiceprezydenta Al Gore’a w Polsce z okazji 50. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej w Warszawie

Prof. Z. Wesolowski z generałem Gwardii Narodowej Stanu Illinois Williamem Enyartem, który prowadzi programy wojskowe z Polską i gościł polski personel wojskowy. PACC-Chicago-grudzień 2009

Mając wybitne zdolności studiował w Stanach Zjednoczonych biznes i ekonomię oraz zarządzanie i administrację. Uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych.

Zarządzał jako administrator Uniwersytetem w Nowym Jorku oraz Uniwersytetem Duquesne w Pittsburghu.

Jako wykładowca uniwersytecki nauczał od 1974 roku ekonomii, zarządzania i administracji oraz aeronautyki i lotnictwa na Florida Memorial College na Florydzie. Był bardzo lubiany przez studentów. Stworzył program aeronautyczny i kierowania ruchem powietrznym dla Federal Aviation Administration, który wprowadzono w całych Stanach Zjednoczonych. W latach 1994-1999 organizował na Florydzie udaną kampanię na rzecz przystąpienia Polski do NATO.

Przed lokalem wyborczym na Florydzie. Na zdjęciu od lewej: Jerzy Bogdziewicz, członek Komisji Wyborczej, Maria Trawinska, Malgorzata Saracen, Wlodzimierz Trawinski, w-ce Prezes Klubu Polskiego „Polonez”, prof. Zdzisław Wesołowski, Prezes KPA na Florydzie. Autor zdjęcia: Ania Navas 2010

Integracja pokoleń: prof. Zdzisłw Wesołowski, Prezydent KPA na Florydzie wita przed lokalem wyborczym młodego wyborcę. Rafal Ligenza, student teologii jechał kilka godzin do Pompano Beach aby zagłosować. Autor zdjęcia: Ania Navas 2010

Prof. dr Zdzisław P. Wesołowski był osobowością znaną i bardzo cenioną wsród amerykańskiej Polonii. Jako działacz społeczny pełnił liczne funkcje w organizacjach polonijnych. Przez długie lata był prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej ( KPA) na Florydzie, wiceprezesem Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej na Florydzie oraz wiceprezesem Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w tym stanie USA.

Prof. Zdzisław Wesołowski, prezes KPA na Florydzie z s.p. Maciejem Płażyńskim podczas jesiennego krajowego zjazdu KPA w Chicago 2009.

Prof. dr Zdzisław P. Wesolowski Prezes Polskiego Kongresu Amerykańskiego na Florydzie podpisując księgę kondolencyjną w Konsulacie RP w Miami ku pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony i jego pracowników rządu polskiego oraz rodzin ofiar tragedii Smoleńskiej, 12 kwietnia 2010 roku.

fot: http://www.flpac.org/

Jednym z jego wybitnych osiągnięć na polu nawiązania i utrzymania współpracy gospodarczej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską było właśnie stworzenie w roku 1993 Polsko – Amerykańskiej Izby Handlowej na Florydzie. Był także pomysłodawcą oraz współtwórcą ( wraz z Antonim Kruszewskim ) organizacji ABiCC w Miami, która zrzesza bilateralne izby handlowe z ponad 40 krajów członkowskich z całego świata w celach współpracy gospodarczej, handlowej i naukowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Od lewej: członek zarządu ABiCC, Ania Navas, prof. dr Zdzisław P. Wesołowski a zebraniu Zrzeszenia Bilateralnych Izb Handlowych ABiCC w Miami.

Dr Zdzislaw P. Wesolowski

Prof. dr Wesołowski inspiruje młode pokolenia Polonii

Prof. dr Wesołowski przyczynił się także do powstania pomnika Pierwszego Marszałka Polski Józefa Klemensa Piłsudskiego w Warszawie, zdobywając znaczną część środków finansowych na jego budowę. Pomógł w tym przedsięwzięciu amerykański generał Gwardii Stanowej z Południowej Karoliny, gen. Oliver Peacock. Można o tym przeczytać na tablicy wmurowanej w cokół warszawskiego pomnika.

Tablica wmurowana w cokół pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie upamiętniającą wkład gen. Olivera Peacock’a i prof. Zdzisława P. Wesołowskiego w budowę monumentu.

Oprócz licznych zasług na polu działalności polonijnej i społecznej prof. dr Wesołowski był także cenionym autorem ponad 25 publikacji naukowych z dziedziny ekonomii, zarządzania i historii polskich odznaczeń wojskowych. Jego najbardziej znaną książką jest Historia Orderu Virtuti Militari, w której opisuje genezę tego najstarszego odznaczenia wojskowego ustanowionego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i przyznawanego od 1972 roku aż do chwili obecnej bohaterom za wybitne zasługi wojenne.

Okładka dzieła o historii Orderu Virtuti Militari autorstwa prof. dr Zdzisława P. Wesołowskiego.

W sferze prywatnej Profesor ( bo tak go właśnie nazywano na Florydzie) zyskał sobie szerokie grono przyjaciół. Był otwartym na ludzi, przyjaznym, pełnym optymizmu i dobrej woli zacnym człowiekiem, a jego poczucie humoru sprawiało, że ludzie chętnie przebywali w jego towarzystwie.

Od lewej: Ania Navas, prof. dr Zdzisław P. Wesołowski, lady Blanka A. Rosenstiel na Balu Polonaise w Miami.

Krystyna Teller, prof. dr Zdzisław P. Wesołowski  na Balu Polonaise w Miami

Prof. dr Zdzisław Wesołowski pozostaje nadal inspiracją dla kolejnych pokoleń Polonii amerykańskiej, dla których jest wzorem wspaniałej postawy wielkiego obywatela Polski i Stanów Zjednoczonych. Wspólnie możemy zdziałać o wiele więcej. Profesor jest przykładem postawy budowania i kontynuowania wspaniałej przyjaźni polsko-amerykańskiej.

Żegnaj Profesorze. Zostaniesz w naszych sercach i umysłach jako wspaniały Polak a zarazem obywatel USA, który całym swoim życiem dawał świadectwo, że w tworzeniu siła.

Cześć jego pamięci.

Artykuły związane z działalnością Prof. dr Zdzisława Wesołowskiego

https://www.polishnews.com/pilsudski-monument-in-warsaw

https://www.polishnews.com/footprints-in-the-sands-of-time

Life and work of Prof. Dr. Zdzislaw P. Wesolowski

https://polishgreatness.com/HeroOfTwoNations-Zdzislaw_Wesolowski-Bio.html#:~:text=Life%20and%20work%20of%20Prof.%20Dr.%20Zdzislaw%20P.,the%20Atlantic%20Economic%20Society%2C%20the%20Institute%20of%20Management