Obchody Dnia Jana Pawła II w Waszyngotnie

 W minionym miesiącu Polonia amerykańska po raz pierwszy obchodziła Dzień Jana Pawła II. 17 października pielgrzymi z różnych stanów przybyli wraz z duszpasterzami do nowo powstałego Narodowego Saktuarium Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Ten uroczysty dzień poprzedzony był wręczniem Carlowi Andersonowi – Supreme Knight of Columbus Krzyża Ofiecrskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za „wybitne zasługi w zakresie działalności charytatywnej” oraz „propagowanie dziedzictwa Jana Pawła II”, co wyraziło się przede wszystkim w rozbudowie sanktuarium. Order wręczono w budynku Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie 16 października. Szczególne za upamiętnienie osoby Jana Pawła II poprzez Nagroda była pierwszym odznaczeniem przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę.

W ceremonii wzięli udział przedstawiciele wielu krajowych i regionalnych organizacji polonijnych. Gala rozpoczęła się wykonaniem hymnów państwowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez światowej sławy sopranistkę – Malgorzatę Kellis, przybyłą z Nowego Jorku. Ks. prał. Antoni Czarnecki w laudacji na cześć C. Andersona powiedzial: „Jan Paweł II niejednokrotnie mawiał, że odwaga wspierana modlitwą i mądrością może poruszyć góry.

Carl Anderson w swojej działalności dodał jeszcze jedno słowo: wizja. To właśnie wizja kierował nim i determinowała jego działania w tworzeniu tego wspaniałego i znanego w całym świecie muzeum ku pamięci św. Jana Pawła II” [tłum.-MC]. Maciej Pisarski, Chargé d’affaires, cytując słowa Ambasadora Polski skierowane do Carla Andersona, powiedział: “W imieniu mieszkańców Polski i Polonii w Stanach Zjednoczonych, pragnę wyrazić moją wdzięczność dla Pana i Rycerzy Kolumba z powodu rozbudowania Muzeum i Narodowego Sanktuarium pod wezwaniem świętego Jana Pawła II. […] Jestem pod wielkim wrażeniem wspaniałości tego miejsca oraz zachwycony jego monumentalizmem. W związku z tym, mam przyjemność wręczyć Panu najwyższe prestiżowe wyróżnienie – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne zasługi na rzecz promowania dziedzictwa Jana Pawła II. Pod Pana ofiarnym przewodnictwem Rycerze Kolumba stworzyli w Waszyngtonie żywy pomnik poświęcony życiu Papieża, który choć pochodził z nieznanego miasteczka w południowej Polsce, był w stanie zmienić oblicze świata. […] Moim marzeniem jest, aby duch przyjaźni i współpracy Rycerzy Kolumba i Polonii w tym kraju nadal motywował ludzi do odwiedzania tego wyjątkowego, świętego miejsca wiary i kultury, gdzie można odnaleźć nieprzemijalne wartości” [tłum.-MC].

Przemówienie Carla Andersona było bardzo osobiste, przepełnione głęboką znajomością historii Polski. W odpowiedzi na przyznaną nagrodę, powiedział: „Jestem bardzo wdzięczny Polsce, że w ciągu długiej i trudnej historii pozostała wierna sobie. Jestem wdzięzny Polsce Sobieskiego i Kościuszki, Polsce Chopina i Sienkiewicza, Mickiewicza i Góreckiego, Andersa i Sikorskiego, i oczywiście, Polsce Świętego Jana Pawła II oraz wielu innych świętych. Jestem wdzięczny, ponieważ Polska pozostała sobą, wzbogacając życie każdego z nas” [tłum.-MC]. Uczestnicy uroczystości zostali przyjęci w ambasadzie bardzo gościnnie. Poczęstunek, który nastąpił po części oficjalnej był doskonałą okazją do wymiany myśli między przedstawicielami Polonii oraz Rycerzami Kolumba z głównej siedziby w New Heaven.

W sobotę, 17 października od wczesnych godzin porannych Polonia przybywała do Narodowego Sankturaium Jana Pawła II przy Harewood Road. Pielgrzymi mogli zapoznać się z wystawą „Dar miłości – życie św. Jana Pawła II”. Cała ekspozycja muzealna Narodowego Sanktuarium związana jest z osobą Papieża-Polaka. W jej zbiorach znajdują się zdjęcia – zarówno archiwalne, jak i z prywatnych zbiorów rodzinnych oraz filmy dokumentalne.

Historia tego wielkiego człowieka zaprezentowana jest realistycznie, z uwzględnieniem kontekstu historycznego. Inwazja hitlerowska, okupacja sowiecka oraz reżim komunistyczny ukazane są jako elementy, które ukształtowały osobowość Karola Wojtyły, zarówno jako studenta, jak i kapłana oraz biskupa. Realizmu prezentacjom dodaje użycie panoramicznych zdjęć, animacji, polifonicznego udźwiękowienie oraz wplecenie w fabułę filmów oryginalnych wypowiedzi Jana Pawła II z różnych etaów jego kapłańskiej posługi, co rzuca realne światło na jego postawę wiary oraz kulturową tożsamość.

Rycerze Kolumba, którzy przejęli uprzednie Centrum Kulturalne Jana Pawła II, przebudowali część parteru, umieszczając tam kościół z 570 miejscami siedzącymi. Ściany świątyni zdobią mozaiki, przedstawiające obrazy z życia Jana Pawła II. Ołtarz został konsekrowany we wrześniu 2015 przez abp. Waszyngotnu Donalda Wuerla oraz kard. Stanisława Dziwisza, niegdyś osobistego sekretarza Jana Pawła II. Wejście do świątyni zaprojektowane zostało tradycyjnie z licznymi elementami mozaikowymi, zdobi je tytuł pierwszej encykliki Jana Pawła II „Redemptor hominis” („Odkupiciel człowieka”). Również kaplica św. Jana Pawła II, w której znajdują się relikwie Świętego, przywiezione przez kard. Dziwisza, robi wielkie wrażenie.

To właśnie tam o godz. 15. zgromadzili się pielgrzymi, aby odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego. W ciągu dnia większość przybyłych wzięła udział w prezentacjach oraz wykładach, związanych z osobą Świętego Naszych Czasów. Poruszone zostały następujące tematy: „Jan Paweł II, Apostoł Bożego Miłosierdzia” (bp Janusz Stepnowski), „Jan Paweł II, pasterz całego świata” (Chargé d’affaires Maciej Pisarski), „Krzyż i wolność: dlaczego młodzi ludzie kochają Jana Pawła II” (ks. Jonathan Kalisch), „Jan Paweł II i jego przesłanie dla Polonii” (prof. Thaddeus Radzilowski).

Ukoronowaniem tego uroczystego dnia była msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Edawrda Grosza z Buffalo, który również wygłosił homilię, oraz z udziałem ks. bp. Janusza Stepnowskiego i pozostałych kapłanów. Oprawą muzyczną, na którą poza organami składał się kameralny zespół wokalnych i dwie trąbki, kierowała polska organistka, Mira Cieślak, przybyła z grupą pielgrzymów z Bazyliki Św. Józefa w Webster. Splendoru Liturgii dodał hymn Gaude Mater Polonia w opracowaniu Teofila Klonowskiego oraz VIII msza gregoriańska De angelis.Psalmistką była Patrycja Jarosz. Swoją obecnością uroczystość uświetniła Malgorzata Kellis, która wykonała Panis agnelicus Césara Francka z towarzyszeniem kwartetu woklanego oraz Ave Maria Franza Schuberta.

Ta uroczystość była pierwszą sponsorowaną przez Fundację Jana Pawła II w Nowej Anglii (St. John Paul II Foundation of New England). Celem organizacji jest utrwalanie dziedzictwa Jana Pawła II. Fundacja poszukuje nowych członków. Informacji udziela dyrektor zarządu, Barbara Pysk: (508) 459-0008.

Joseph Baniukiewicz, tłum. M. Cieślak

Więcej zdjęć z uroczystości na FB: https://www.facebook.com/polishnews/