Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Konsulacie RP w Chicago

 Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele lokalnej amerykańskiej administracji, korpusu konsularnego Chicago oraz społeczności polonijnej i międzynarodowej. Gospodarzem wieczoru był Konsul Robert Kupiecki.

 Robert Kupiecki

Wśród mówców byli min. Ambasador RP w Waszyngtonie – Ryszard Schnepf, biskup Andrzej Wypych.
Wieslaw Chodorowski z Armii Krajowej opowiadal o jego doświadczeniach i uczestnictwie w Powstaniu Warszawskim, gdy był młodym powstańcem zrzeszonym w polskim harcerstwie.

Ryszard Schnepf

Daniel Krumrei, Genereal Brygady, Dowodca Gwardii Narodowej Illinois mówil o obecnej wspólpracy pomiedzy Gwardią Narodowa Illinois i siłami zbrojnymi Rzedczypospolitej Polskiej. Polscy i amerykańscy zołnierze prowadzą od 21. lat wiele wspólnych szkoleń, służyli na frontach Iraku i Afganistanu. Beda prowadzić wspólnie wiele kolejnych szkoleń w najbliższych miesiącach i latach.

 Daniel M. Krumrei, Generał Brygady, Dowódca Gwardii Narodowej Illinois

Major Simon Włodarski z ING, uczestniczył również w rocznicowych obchodach.
Powstanie Warszawskie było jedną z największych operacji zbrojnych podczas drugiej wojny światowej. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową – największy i najlepiej zorganizowany ruch oporu w okupowanej Europie.

Biskup Andrzej Wypych.

W czasie uroczystości miał miejsce recital. Miroslawy Sojka-Topór przy akompaniamencie Janusza Pliwko. Pani Mirosława zaśpiewała kilka wzruszających pieśni z czasów Powstania Warszawskiego i II wojny światowej. W jej repertuarze znalazły się min:”Marsz Mokotowa”, „Warszawskie Dzieci”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Hej Chłopcy, bagnet na broń”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Czerwone maki na monte Casino”.

W czasie weekendu odbywaly się Msze święte, nabożenstwa, wystawa w Muzeum Polskim w Ameryce rozpocznie się 17 sierpnia pt: “Oto Dziś Dzień Krwi i Chwaly” .
W Chicago, odbyły się także uroczystości na cmentarzach z udziałem harcerzy, projekcje filmowe, liczne warsztaty, koncerty i spotkania literackie odbędą się w sierpniu i wrześniu .

Chicago nie jest odosobnione. Wiele różnych obchodow 70. rocznicy będzie miało miejsce w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Kalifornii.

W Nowym Jorku w ramach obchodów 70. rocznicy warszawskiego zrywu powstańczego odsłonięty został w niedzielę, 3 sierpnia, specjalny mural upamiętniający powstańców, których powojenne losy rzuciły do Stanów Zjednoczonych.

Polonia amerykańska będzie przez dwa miesiące – sierpień i wrzesień – organizować różnego rodzaju uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk