Nowy Rok

Szansa by zacząć od początku

Nowy Rok, to międzynarodowe święto, przypadające na dzień 1 stycznia każdego roku. W Polsce jest dzień wolny od pracy. Na całym świecie, nastanie Nowego Roku rozpoczyna się serdecznymi życzeniami składanymi sobie nawzajem przy kieliszku szampana.

Rzymskie zwyczaje
Zwyczaje rozpoczynania Nowego Roku od pierwszego dnia stycznia, wywodzą się z czasów starożytnego Rzymu. Jego mieszkańcy czcili w ten dzień boga Janusa, któremu powierzono opatrzność nad bramami otwierającymi wszystkie początki. Wiele krajów, tłumaczy imię boga Janusa, nazwą styczeń jako inaczej mówiąc ten pierwszy. Wyznawcy prawosławia i grekokatolicyzmu, posługujący się kalendarzem juliańskim, witają Nowy Rok 14 stycznia. Bawią się oni wówczas na tzw. małankach pijąc nie szampana a czerwone wino, symbolizujące bogactwo.

W państwie środka
Chiński Nowy Rok, wyznaczany jest zgodnie z procedurą kalendarza chińskiego. A wypada on zwykle w drugi nów księżyca. W buddyzmie natomiast, tradycyjnie Nowy Rok rozpoczyna się wraz z pierwszą kwietniową pełnią księżyca, jednak współcześnie ma najczęściej stałą datę przypadającą na dzień 13 kwietnia.

Zawsze Nowy Rok, postrzegany jest jako czas szans na coś lepszego, co może się nam zdarzyć gdy w to naprawdę będziemy wierzyć.

Ewa Michałowska- Walkiewicz