Noc Kościołów Drewnianych w Puszczy Zielonka

Zwiedzanie odbywać się będzie w godzinach od 17 do  północy i będzie dodatkowo wzbogacone projekcjami filmów, koncertami i oprowadzaniem po kościele. Po raz pierwszy wszystkie atrakcje zwiedzić będzie można także startującym z Poznania zabytkowym autobusem Jelcz RTO 043 “Ogórek.

 

 Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka to szlak turystyczny propagujący dziedzictwo drewnianej architektury sakralnej na terenie gmin skupionych w międzygminnym związku “Puszcza Zielonka”, znajdujących się kilkanaście kilometrów na północ od Poznania.
O godzinie 17 w piątek 17 maja trzy spośród dwunastu kościołów znajdujących się na Szlaku otworzą drzwi dla zwiedzających. W Długiej Goślinie, Skokach i Kiszkowie będzie można zwiedzić świątynię z przewodnikiem przewidziano projekcje filmu o szlaku oraz koncerty.

 

Szlak kościołów drewnianych obejmuje 12 drewnianych świątyń wzniesionych w okresie XVI-XIX w. i poprowadzony jest wokół Puszczy Zielonka, która stanowi zaplecze naturalnego budulca jakim jest drewno. Szlak pokazuje jak bliskie było w dawnych czasach współistnienie człowieka ze środowiskiem naturalnym (lasem) oraz jak bezpośredni był związek między kulturą a naturą.

 

Pierwsze dwie edycje Nocy Kościołów Drewnianych zakończyła się ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Koncerty, pokazy filmu promującego Szlak Kościołów Drewnianych oraz historia kościołów opowiedziana przez regionalistów-pasjonatów przyciągnęły tłumy odwiedzających. Dlatego przy trzeciej edycji akcji Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przygotowali wspólnie dodatkową atrakcję.

 Na noc będzie można dojechać także z Poznania zabytkowym autobusem Jelcz RTO 043 “Ogórek. – Kiedyś woziły codziennie do pracy, dziś poznański “Ogórek” wygrywa konkursy na najładniejszy egzemplarz wśród innych modeli tego typu. Starsi pasażerowie z rozrzewnieniem wspominają regularne podróże, a najmłodsi z ciekawością obserwują nietypowe wnętrze czy silnik, znajdujący się zaraz obok kierowcy – zachwala podróż autobusem Katarzyna Lesińska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu.

 

Wyjazd zaplanowano na godzinę 17 w piątek 17 maja spod poznańskiej katedry. Autobus dotrze do Długiej Gośliny i Kiszkowa, pasażerowie zostaną oprowadzeni po kościołach, obejrzą film o szlaku i wezmą udział w dwóch koncertach. Podczas podróży o Puszczy Zielonka i kościołach drewnianych będzie opowiadać przewodnik.

Więcej informacji o – o Nocy Kościołów Drewnianych

http://www.puszcza-zielonka.pl

 Za: http://ttg.com.pl