„Niech obecność NATO w naszej części Europy ma charakter rozwojowy” (2)

 Prezydent na spotkaniu szefów państw i rządów NATO w czwartek w Brukseli odbędzie serię rozmów bilateralnych: z brytyjską premier Theresą May, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Rumunii Klausem Johannisem – zapowiedział Szczerski na briefingu prasowym.

Poinformował, że rozmowy z May, Macronem i Johannisem mają „charakter formalny, są przewidziane w programach jako spotkania oficjalne”. Planowane są także rozmowy „w formule niepełnowymiarowej” z innymi przywódcami m.in. prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Szczerski powiedział, że plan rozmów jest bogaty jak na rozmiar wydarzenia, które – zaznaczył – jest bardzo krótkie i składa się z dwóch elementów: oddania do dyspozycji nowej siedziby Sojuszu i spotkania przywódców w formie wspólnej kolacji.

Według ministra prezydent Duda udaje się do Brukseli z trzema głównymi przekazami dotyczącymi: potwierdzenia trwałości zobowiązań sojuszniczych ze szczytu NATO w Warszawie i potwierdzenia więzi amerykańsko-europejskiej; potwierdzenia wzajemnych zobowiązań w ramach Sojuszu dot. wydatków na armię i modernizację sił zbrojnych, terroryzmu i włączenia NATO do koalicji antyterrorystycznej.

– Jesteśmy zainteresowani, by obecność NATO w naszej części Europy miała charakter rozwojowy – powiedział Szczerski. Podkreślił, że polskie zobowiązania dotyczące walki z tzw. Państwem Islamskim i ich ewentualne poszerzanie będzie skoordynowane z decyzją sojuszniczą.
– Polska będzie otwarta, by dyskutować o swojej większej roli – dodał. Dopytywany przez dziennikarzy zaznaczył, że „nie ma decyzji ani rozmów” na temat uczestnictwa polskich wojsk w misji bojowej. Jak zapowiedział Szczerski, prezydent podkreślał konieczność podtrzymania dotychczasowej polityki NATO w relacjach z Rosją opartej na budowaniu silnej zdolności sojuszniczej obronnej i odstraszania a także dialogu „na dopuszczalnym, możliwym obecnie poziomie”.

Zapowiedziane spotkanie prezydenta z premier Wielkiej Brytanii będzie dotyczyło m.in. ataku terrorystycznego w Manchesterze oraz przyszłości Europy,

– Pani premier May poprosiła o spotkanie zamknięte, nawet bez obecności osobistych fotografów. Będzie to bardzo poważna rozmowa dotycząca bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, ostatnich wypadków, które wydarzyły się i dotknęły także nas jako Polaków – powiedział Szczerski. Podkreślił, że Kancelaria Prezydenta jest w kontakcie z ambasadą RP w Londynie.

– Prezydent na bieżąco interesuje się losem rodziny, która w tym wypadku została dotknięta śmiercią swoich najbliższych – podkreślił. W środę MSZ poinformował, że w poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze po koncercie piosenkarki Ariany Grande zginęło co najmniej dwoje Polaków.
„Coś więcej, niż oczekiwanie uścisku dłoni”

Odnosząc się do rozmowy z prezydentów Polski i Francji, Szczerski podkreślił, że będzie to pierwsze, „pełne, dwustronne spotkanie bilateralne na najwyższym szczeblu” po objęciu urzędu prezydenta przez Emmanuela Macrona.

Minister pytany, czy w Brukseli będzie spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, odparł: „Ono jest w planach. W jakiej formule się zrealizuje, zobaczymy”. Szczerski zaznaczył, że jest kilka możliwości, kiedy ta rozmowa w ramach szczytu może się odbyć. – To jest coś więcej, niż oczekiwanie uścisku dłoni – dodał szef gabinetu prezydenta.

Podkreślił, że prezydent Duda z prezydentem USA rozmawiał już telefonicznie „więc rozmowa kurtuazyjna już za nami”. – Teraz jest kwestia zbudowania możliwości rozmowy pełnej – dodał. Podkreślił, że „wola spotkania jest z obu stron”. – Przebieg szczytu będzie decydował o tym, w jaki sposób do takiej rozmowy dojdzie – powiedział Szczerski.

Za: http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/niech-obecnosc-nato-w-naszej-czesci-europy-ma-charakter-rozwojowy/30928852