Nie wyrzucaj jedzenia po świętach! Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi

Już 25 grudnia rusza ogólnopolska akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi. Weź udział w akcji i wspomóż najbardziej potrzebujących w czasie Świąt.

W dniach 25-28 grudnia br. po raz dziesiąty odbędzie się akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi. W całej Polsce, w ponad 55 miastach wolontariusze odbiorą jedzenie, które zostało po Świętach i zawiozą do lokalnych jadłodajni dla potrzebujących. Aby wziąć udział w akcji wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie akcji www.podzielmysie.pl

– Udział w akcji jest bardzo prosty. Jeżeli po świętach zostało Ci świeże, dobre do spożycia przez najbliższe 24 godziny jedzenie, wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie internetowej akcji a nasi wolontariusze – kierowcy odbiorą je bezpłatnie spod wskazanego adresu. – mówi Maria Skołożyńska, Prezeska Fundacji Podzielmy się.

Fundacja Podzielmy się została założona w listopadzie br. przez Marię Skołożyńską i Martynę Dakowską. Przez 9 poprzednich edycji była inicjatywą społeczną, opartą na zgłoszeniach od „zwykłych” ludzi chcących ich wspomóc. Cała akcja jest możliwa dzięki pomocy wolontariuszy – kierowców, którzy mają czas i ochotę spędzić kilka godzin w święta na odbieraniu i zwożeniu jedzenia. 

– Opieramy nasze działanie na dobrej woli ludzi z całej Polski. Zasięg naszego działania powiększa się co święta. Zgłoszeń od darczyńców nigdy nie brakuje, zawsze znajdujemy osoby, które chcą podzielić się posiłkiem. Niestety gorzej jest z kierowcami. Czasami przez cały dzień nie mamy ani jednego dostępnego kierowcy w danym mieście. Wtedy pozostaje możliwość samodzielnego zawiezienia jedzenia do lokalnych jadłodajni, ale wiemy, że nie wszyscy mają możliwość takiego transportu. Dlatego apelujemy: jeśli masz kilka godzin, samochód, prawo jazdy i chęć pomocy w tym szczególnym czasie, zgłoś się jako nasz kierowca-wolontariusz. Wystarczy od 22-ego grudnia wejść na stronę podzielmysie.pl i wypełnić prosty formularz. – zachęca współorganizatorka i wiceprezes fundacji – Martyna Dakowska.

Pomysł akcji powstał w 2015 roku z potrzeby dobrego serca i chęci pomocy głodnemu bezdomnemu a 5 lat później działa już w 55 miastach i współpracuje z prawie setką jadłodajni, jadłodzielni i instytucji pomagających osobom potrzebującym. 

Na stronie akcji znajdują się adresy i godziny otwarcia wszystkich instytucji w kraju, które wyrażają chęć przyjmowania wszelkiego rodzaju świeżego jedzenia (bigos, pierogi, mięsa, ryby, chleb, ciasta, ciasteczka).  Kierowcy akcji będą jeździć od popołudnia 25-ego grudnia do 28-ego grudnia, ale w każdy dzień świąt można samodzielnie zawieźć jedzenie do jadłodajni, odciążając w ten sposób kierowców akcji, którzy od 2015 roku odebrali już przynajmniej kilkadziesiąt ton jedzenia. Tylko w jednej jadłodajni w Katowicach, w ostatnie Boże Narodzenie darczyńcy przekazali kilkaset posiłków. 

Akcję promuje kampania pt. “Nie jem”, w której wystąpili przedstawiciele świata kultury, sportu, mediów oraz twórcy internetowi, w tym: Rafał Masny, Beata Sadowska,

Natalia Sosin-Krosnowska, Julia Kamińska, Modny Tata, Urszula Dębska, Żabson, Piotr Kędzierski, Maja Bohosiewicz, Gabi Drzewiecka, Bartosz Kurek oraz Grzegorz Daukszewicz. W 30-sek. spocie wideo, znane osoby świadomie dokonywujące wyborów żywieniowych są przedstawione w kontraście do ludzi, którzy tego wyboru nie mają i często brakuje im nawet

podstawowych produktów spożywczych. Spot akcji można zobaczyć na stronie internetowej akcji, na Facebooku www.fb.com/Podzielmysie i na Platformie Youtube. 

Akcję Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi od strony koncepcyjnej, produkcyjnej i mediowej wspiera Group One. Pomysłodawcami kampanii są: Adam Kręgielewski, Strategy Planner Labcon i Mateusz Garbarczyk, Strategy Planner Value Media. Za scenariusz spotu i realizację projektu odpowiada agencja Labcon. Spot wyprodukowało Media Ready. Wszystkie działania w całości zostały przygotowane Pro Bono. Ponownie partnerem akcji jest również sieć piekarni i cukierni Putka, która w trakcie świąt przekaże całość niesprzedanego pieczywa i ciast do wszystkich chętnych jadłodajni w Warszawie i Łodzi. 

– Naszym marzeniem jest żeby nie tylko w święta ale przez cały rok można było bezpłatnie przekazywać jedzenie osobom potrzebującym – mówi Maria Skołożyńska, współzałożycielka fundacji Podzielmy się. Dzięki nieocenionej pomocy wolontariuszy i ludzi o dobrych sercach z całej Polski jej rozmiar powiększa się z edycji na edycję. Dlatego tak ważne jest finansowe wsparcie fundacji, każda złotówka może pomóc najbardziej potrzebującym. 

Spot promocyjny akcji: https://www.youtube.com/watch?v=8QK9ooLLXF0

Konto fundacji: mBank 89 1140 2004 0000 3302 7946 9679

Kontakt z akcją: [email protected] 

Kontakt z mediami: [email protected] +48 603 835 003 lub +44 7568 339 862