National Geographic kończy 125 lat

 

 Czasopismo „The National Geographic Magazine”, wydawane przez National Geographic Society, po raz pierwszy ukazało się w październiku 1888 r., w nakładzie kilkuset egzemplarzy. Z czasem nazwę skrócono do „National Geographic”. Trafia obecnie do dziesiątek milionów ludzi na całym świecie.

 National Geographic Society miało działać na rzecz „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”. W ciągu 125 lat z niewielkiego organu naukowego skupiającego kilkaset osób urosło do jednej z największych na świecie organizacji edukacyjnych i naukowych typu non profit. Dzięki National Geographic odkryto między innymi legendarne miasto Inków Machu Picchu, wrak Titanica, szkielet gigantycznego krokodyla sprzed ponad 100 mln lat w piaskach Nigru. Z okazji 125. rocznicy Towarzystwo National Geographic zapowiada „Nowy wiek eksploracji”.

 Magazyn „National Geographic” informuje o odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne. Oprócz znakomitych tekstów zamieszcza także rysunki i fotografie najlepszych na świecie rysowników i fotografów. Kolorowe fotografie zaczęły się ukazywać w tym piśmie już w latach 20. ub. wieku. Od ponad 20 lat z pismem współpracuje Polak, Tomasz Tomaszewski.

 Jednym z najsławniejszych zdjęć jest „Afgańska Dziewczyna”. Jej zdjęcie ukazało się na okładce czerwcowego wydania z roku 1985. Steve McCurry zrobił to zdjęcie w 1984 r. Przedstawiało 14-letnią uciekinierkę, o pełnym strachu spojrzeniu. W roku 2002 r. została zidentyfikowana jako Sharbat Gula z plemienia Pasztunów. Żyje w Afganistanie wraz z mężem i trójką córek.

 Magazyn ukazuje się 12 razy w roku, pojawiają się także numery specjalne. Charakterystyczną cechą pisma jest żółta obwódka i twardy, „książkowy” grzbiet, na którym umieszczono skrócony spis treści. Żółta ramka to symbol „National Geographic”, obecny zarówno w filmach, jak na książkach czy podróżniczych gadżetach.

 W 1995 r. pojawiła się pierwsza lokalna wersja językowa „National Geographic” – japońska. Obecnie na całym świecie jest ich już 37 – najnowsze to ukazujące się od października 2012 r. wersje gruzińska, łotewska i mongolska oraz wydawana w Iranie od listopada 2012 r. wersja perska.

 W październiku 1999 r. ukazał się pierwszy numer polskiej wersji magazynu, wydawanej pod nazwą „National Geographic Polska”. Poprzedził go numer specjalny, zapowiadający ukazywanie się polskiej edycji. Pierwszym redaktorem naczelnym był Dariusz Raczko, w lutym 2007 r. stanowiska to objęła Martyna Wojciechowska.

 Źródło: esculap.pl/PAP