Nalewki i likiery z truskawek

 

Nalewki i likiery z truskawek

Największym producentem truskawek na świecie są Stany Zjednoczone. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Zawierają cenne substancje, jak: antocyjany, witamina C, fosfor, żelazo. Jedna szklanka truskawek stanowi około 45 kilokalorii. Z owoców truskawek przyrządza się desery, wytwarza się dżemy, kompoty oraz mrożonki a liście suszy na herbatkę. Można także na ich bazie sporządzać napoje alkoholowe w postaci win, nalewek i likierów. Sekret dobrej nalewki lub likieru truskawkowego tkwi w zdobyciu świeżych owoców i szybkim wyciśnięciu z nich soku, zanim zdążą puścić go same.

1. Nalewka truskawkowa

2 kg (4.5 lb) świeżych i zdrowych truskawek myjemy, pozbawiamy ogonków i osączamy na sicie. Owoce wrzucamy do słoja i przesypujemy cukrem (pół kg – 1 lb). Czekamy około 8 godzin, by puściły sok, a następnie zalewamy 1 litrem spirytusu ok. 90 proc. wymieszanego z 1 szklanką wody. Kroimy 2 limonki lub cytryny na ćwiartki i wrzucamy do naczynia. Zamykamy słój i odstawiamy na 1 miesiąc. Następnie zlewamy alkohol znad owoców, filtrujemy i rozlewamy do butelek, które stawiamy w ocienionym miejscu. Po upływie 2 tygodni nalewka nadaje się do spożycia.

 2. Nalewka truskawkowa korzenna

 Z 2 kg (4.5 lb) truskawek usuwamy szypułki. Owoce myjemy, kroimy i wrzucamy do dużego słoja (4-5 l). Truskawki zalewamy 1 litrem 40% czystej wódki, zamykamy naczynie i stawiamy w nasłonecznionym miejscu na 1 tydzień. Codziennie wstrząsamy naczyniem. Po tym czasie dodajemy pół łyżeczki gałki muszkatołowej, kawałek laski cynamonu (ok. 5 cm – 2 cale), 4 goździki i 2 ziarenka czarnego pieprzu, zamykamy słój i stawiamy ponownie na 3 dni na słońcu. Następnie otrzymany nalew przecedzamy, dodajemy do niego 30 dag (ok. 2/3 lb) cukru i 2 łyżki miodu. Po tygodniu filtrujemy za pomocą gazy lub filtru do kawy i przelewamy do butelek. Po 3-4 kilku tygodniach nalewka powinna być gotowa.

 3. Likier truskawkowy I

Do naczynia (gąsiorek, duży słój) wrzucamy 1 kg truskawek, dodajemy połamaną laskę wanilii, zalewamy 1 litrem 40 proc. alkoholu, szczelnie zamykamy i odstawiamy na miesiąc w niezbyt chłodne miejsce. Następnie zlewamy alkohol znad owoców, zaś truskawki lekko odciskamy, a otrzymany mętny płyn poddajemy filtracji i dodajemy do pozostałej nalewki.

30 dag cukru (ok. 2/3 lb) rozpuszczamy w 1/4 litra gorącej wody i po ostudzeniu mieszamy z nalewką truskawkową. Zamykamy naczynie i stawiamy naczynie z płynem na okres 1 miesiąca.

 4. Likier truskawkowy II

W rondelku doprowadzamy do wrzenia pół litra wody, dodajemy 1 kg (2 lb) cukru i stale mieszając, rozpuszczamy na ma­łym ogniu. Lekko studzimy. Otrzymany płyn mieszamy z 1 litrem soku truskawkowego, otrzymanego z truskawek za pomocą sokowirówki lub sokownika, dodajemy po pół szklanki rumu i brandy oraz 1 litr spirytusu ok. 95 proc. Całość przelewamy do dużego słoja lub małego gąsiorka, szczelnie zamykamy i odsta­wiamy na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu ostroż­nie zlewamy płyn znad osadu, a sam osad cedzimy przez bibułkowy filtr do kawy. Rozlewamy do bute­lek i odstawiamy przynajmniej na 2 tygodnie.

A. Wietrzyk