Nalewki i likiery z czarnych jagód

nalewski

 

nalewski

Jagodzianka

Pół kilograma (1 lb) świeżych lub 1/4 kg (1/2 lb) suszonych czarnych jagód zalewamy w słoju lub gąsiorku wódką (3/4 litra) i zamykamy. Następnie zlewamy alkohol, a na owoce pozostałe po zlaniu wódki wsypujemy 1/4 kg cukru i pozostawiamy przez tydzień w temperaturze pokojowej. Zalewamy nalewkę syropem według smaku.

 

„Dzbanuszek litewski”

Pół litra wódki lub rumu wlewamy do dużego zamykanego słoja. Półtora kg (3,3 lb) borówek i 1 kg (2 lb) innych owoców (np. maliny, wiśnie, śliwy, jabłka) dodajemy stopniowo do wódki co kilka dni układając naprzemian z warstwą cukru w stosunku 10:8, czyli 10 dag  (5,5 oz) owoców na 8 dag (2,3 oz) cukru. Gdy owoce są twarde przed włożeniem do słoja obgotowujemy w osłodzonej wodzie.

 

Po ułożeniu ostatniej warstwy owoców i cukru całość mieszamy tak, aby cukier dobrze się rozpuścił. Po tygodniu gotową nalewkę zlewamy do butelek. Jeśli jest za słaba, można dodać spirytusu.

 

Jagodowa nalewka dla pań

Napełniamy gąsiorek lub duży słój jagodami, zalewamy spirytusem tak, aby nakrył borówki i trzymamy w cieple 10-20 dni póki jagody nie zbieleją. Gdy już spirytus odbierze jagodom smak i kolor, zlewamy go i filtrujemy przez bibułę lub gazę, a na każdy litr soku odważamy 10 dag cukru. Przecedzoną nalewkę przelewamy do emaliowanego rondla, wsypujemy cukier i gotujemy pod nakryciem tak długo, póki nalewka nie powróci do poprzedniej wysokości. Po ostudzeniu przelewamy do gąsiora. Po dziesięciu dniach, gdy męty opadną, zlewamy czystą nalewkę do butelek, a mętną filtrujemy.

 

Likier z czarnych borówek

Rozgniatamy 2 kg (4,4 lb) dojrzałych i oczyszczonych borówek, zalewamy koniakiem lub wódką tak, aby jagody zostały przykryte, odstawiamy na jakiś czas w ciepłe miejsce i często potrząsać. Następnie wlewamy nastój do płóciennego woreczka, wyciskamy i otrzymany sok mieszamy z gęstym syropem (z 1 kg cukru i 1/2 litra wody) Gotowy likier rozlewamy do butelek. Po pewnym czasie pojawi się na dnie butelek osad – wtedy likier zlewamy ostrożnie znad osadu do innych butelek.

 

A. Wietrzyk