Nalewka z pędów z sosny

 

Zbliża się okres, kiedy to na sosnach  pojawiają się odrosty – czyli młode pędy sosny. Pędy sosny przeznaczone na nalewkę lub syrop, nie powinny być zbyt małe jak również nie powinny przekraczać 10 cm. takie które nie wypuściły jeszcze igieł o brązowo-żółtym kolorze. Powinny być lekko lepkie czyli zawierać w sobie maksymalną ilość soku.

Przygotowanie nalewki:
Pobcinane, młode i świeże pędy sosny myjemy, osuszamy.
Do czystego, wyparzonego słoika wsypujemy trochę cukru na dno, nasępnie koniuszki pędów z sosny potem znowu cukier i tak na zmianę, aż wypełnimy słoik ale nie do końca. Pozostawiamy  nieco miejsca aby można było codziennie potrząsać słoikiem, w celu wymieszania. Tak przygotowane młode pędy w cukrze powinny stać  ze 2 tygodnie.

Po upływie dwóch tygodni  przekładamy do większego słoika i zalewamy spirytusem lub wódką. Pozostawiamy na kolejne 2 tygodnie. Po upływie tego czasu zlewamy przez sitko, dodajemy setkę rumu i 2 łyżki miodu.  Po wymieszaniu wszystkich składników rozlewamy do karawek lub butelek.
Jesli się robi ze spirytusem to należy dodać trochę wody aby nalewka nie była za mocna.
Taka nalewka to skarb w domu na przeziębienia w okresie zimowym.

Przepis na syrop sosnowy
Świeżo zbierane pędy sosny układamy w dużym słoju, przesypując kolejne warstwy cukrem. Słój obwiązujemy płótnem lub ściereczką lnianą i stawiamy w ciepłym miejscu na 1-2 tygodnie. Kiedy na dnie słoja zbierze się dużo gęstego płynu, odcedzamy go przez gazę, wyciskamy mocno resztki pędów i zlewamy do szczelnych słoików. Dla dobrego przechowywania słoiki najlepiej trzymać w lodówce.

Młode pędy Mają doskonałe własciwości lecznicze na górne drogi oddechowe, ale także wpływają korzystnie na przewód pokarmowy i detoksykację organizmu. Syrop z pędów sosnowych działa antybakteryjnie i wykrztuśnie. Zaleca się stosowanie go w nieżycie górnych dróg oddechowych, chrypce, suchym, męczącym kaszlu ze skąpą wydzieliną. Ułatwia odflegmianie dróg oddechowych, dezynfekuje je i udrożnia. Niesie ulgę w przeziębieniu, grypie, katarze, zapaleniu oskrzeli i gardła. Działa napotnie. Z uwagi na bogactwo witaminy C i soli mineralnych, syrop ten wpływa ogólnie wzmacniająco na organizm.