MUZYKA Z FILMU „WOŁYŃ” I KONCERTOWE „OUT OUT TO LUNCH”

Muzyka z filmu „Wołyń” w wykonaniu Mikołaja Trzaski i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego oraz premierowe koncertowe wykonanie albumu „Out out to lunch” składu Mazzoll & Arhythmic Perfection to kolejne wydarzenia, które dołączają do line-up’u tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, odbywającego się w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina.

Wschód Kultury Inne Brzmienia to festiwal prezentujący nietuzinkowych i poszukujących artystów z całego świata. Europa Wschodnia przenika się z Zachodem, zjawiskowe brzmienia z Azji i Afryki znajdują swoje odbicie w muzyce anglosaskiej czy amerykańskiej, mieszają się gatunki, języki i style. Co roku swoją obecność mocno zaznaczają też artyści z Polski, a pierwiastek naszej rodzimej sceny stanowi istotny i nieodzowny element festiwalowego programu.

W tym roku czekają nas spotkania z dwiema legendami yassu, w dwóch unikalnych, wyjątkowych projektach. Chodzi oczywiście o saksofonistę i klarnecistę Mikołaja Trzaskę oraz klarnecistę Jerzego Mazzolla. Pierwszy z nich, wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego, wykona na żywo nagrodzoną Orłem muzykę z filmu „Wołyń”. Trzaska wielokrotnie już udowodnił, że jak nikt inny potrafi ilustrować dźwiękiem i znacząco wpływać na klimat filmowego dzieła. Jego współpraca z Wojciechem Smarzowskim przyniosła tak doskonałe ścieżki dźwiękowe jak choćby „Róża” czy „Dom zły”. Muzyka do filmu „Wołyń” to dzieło z jednej strony skromne i minimalistyczne w swoim duchu, z drugiej zaś bardzo bogate w subtelności i autentyczne dźwięki pogranicza, w czym duża zasługa świetnego porozumienia Trzaski z orkiestrą z Sejn.

Drugim projektem, jaki pojawi się w ramach polskiej prezentacji, jest premierowe wykonanie materiału z płyty „Out out to lunch”, kultowej już grupy Mazzoll & Arhythmic Perfection. Formacja ta jest jednym z absolutnie najważniejszych składów yassowych i jazzowych ostatnich 25 lat, zaś wydany w 1996 roku album niedawno miał swoje dwudziestolecie. Co ciekawe, muzyka ta nie była nigdy dotąd zagrana w całości na żywo i podczas Innych Brzmień nastąpi jej premierowe wykonanie. Arhythmic Perfection w Lublinie wystąpi w swoim najsilniejszym, żelaznym składzie. Poza Mazzollem na klarnetach, na scenie pojawią się oczywiście Sławek Janicki na kontrabasie, Tomasz Gwinciński na bębnach oraz Janusz Zdunek na trąbce. Zmarłego Jacka Majewskiego zastąpi zaś Kuba Janicki na instrumentach perkusyjnych.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2017 r.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów na jedynych koncertach w Polsce. Zobaczymy takich wykonawców jak Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke czy Ukulele Orchestra of Great Britain. Tradycją festiwalu jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał belgijski label Crammed Discs– który reprezentować będąTuxedomoon, Kasai Allstars feat. Basokin, Skip & Die, Aksak Maboul oraz Aquaserge. W line-up’ie pojawią się także takie składy jak: Moulettes, Gromyka oraz Ventolin.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia realizowany jest w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina.

W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń.

Więcej informacji na temat festiwalu: www.innebrzmienia.eu oraz  www.wschodkultury.eu