Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Nasza redakcja wybrała się na wycieczkę do muzeum królestwa Wiktorii i Alberta. Mogliśmy tam podziwiać niezwykłe eksponaty zebrane z wielu kontynentów. Jest ono największym zbiorem sztuki dekoracyjnej na świecie.

Historia muzeum

Muzeum Wiktorii i Alberta powstało w 1852 roku, a miało ono miało ukazywać najwspanialsze przykłady wzornictwa i sztuk używanych na świecie. Z biegiem czasu rozbudowało się ono, mieszcząc w sobie zadziwiającą różnorodność eksponatów.


Prawdopodobnie największy skarb muzeum V&A stanowią szkice Rafaela, siedem olbrzymich projektów tkanin dekoracyjnych, które stały się bardziej znane nawet od samych tkanin (wiszących w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie).

Należy też zwrócić uwagę na rzeźby włoskiego renesansu, Sale Odlewów z naturalnych rozmiarów odlewami gipsowymi intrygujących arcydzieł europejskich, w tym kolumny Trajana i Dawida Michała Anioła, oraz sale Morrisa, Poyntera i Gamble’a, oryginalne miejsca odpoczynku w V&A, a także dzieła sztuki wiktoriańskiego wnętrzarstwa.

Nasza redakcja uważa, że oglądając zdjęcia ze wspomnianego muzeum, każdy czytelnik portalu Polish News, chociaż trochę przeniesie się na Wyspy Brytyjskie podziwiając historię tego regionu.

Strona muzeum: https://www.vam.ac.uk

Ewa Michałowska – Walkiewicz