Muzeum Rzeźb z Piasku w Hurghadzie

Hurghada to jeden z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych Egiptu. Rozciąga się on na przestrzeni 40 kilometrów wzdłuż piaszczystych plaż Morza Czerwonego. Co roku wypoczywają tu setki tysięcy zagranicznych i egipskich turystów. Nadmorski kurort przyciąga wczasowiczów żądnych udanego wypoczynku ponad dwustu hotelami o średnim i wysokim standardzie, ciepłym morzem, piaszczystymi plażami, położonymi w niewielkiej odległości od brzegu pięknymi rafami koralowymi i bogatym życiem nocnym.
Nowa atrakcją Hurghady jest Sund City czyli Muzeum Rzeźb z Piasku usytuowane w pobliżu Senzo Mall.

Już pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto przygotowywanie piaskowych figur, tak aby zdążyć z otwarciem muzeum przed inauguracją tegorocznego sezonu turystycznego. Na niewielkiej, ogrodzonej przestrzeni wykonano 30 rzeźb z utwardzonego piasku. Ma to zapobiec rozmyciu rzeźb przez padające deszcze lub zniszczeniu przez wiatr i burze piaskowe.
Muzeum podzielone jest na dwie części: mitologiczną i holywoodzką. W pierwszej części znajdują się piaskowe rzeźby bohaterów mitycznych opowieści oraz najsłynniejszych wodzów z światowej historii min: Zeusa, Posejdona, Kleopatry, Królowej Isis, Napoleona, Juliusza Cezara, i wielu innych sławnych postaci. Niektóre rzeźby imponują swoją wielkością, gdyż są nawet 3-krotnie wyższe od chodzących wokół nich ludzi. W tej części muzeum znajdują się też piaskowe rzeźby piramid, Sfinksa, baśniowy zamek oraz wielki samolot tureckich linii lotniczych.

W drugiej części Muzeum Figur z Piasku znajdują się płaskorzeźby i rzeźby postaci ze świata bajek i hollywoodzkich kreskówek dla najmłodszych. Odnajdziemy tu postacie Kaczora Donalda, Psa Pluto, Smurfów. Jest też Tom & Jerry, King Kong, Piraci z Karaibów, dzielny Super Man i Spider-Man, groźny Iron Man, Transformers, piegowata, rudowłosa Pippi Langstrumpf zwana też Pippi Pończoszanką i groźne, bajkowe smoki.
Artyści, którzy wykonali piaskowe figury wykazali się mistrzowskim kunsztem. Do wykonania rzeźb zużyli 20 ton piasku. Trzeba przyznać, że efekt końcowy jest naprawdę imponujący, a piastowe postacie zachwycają nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
Na zwiedzanie muzeum trzeba poświęcić nieco ponad godzinę. Muzealny przewodnik oprowadza zwiedzających i wprowadza ich w świat mitologicznych postaci i filmowych bohaterów.
Bilet wstępu do Sund City kosztuje 10 $. Dzieci w wieku 4-12 lat płacą połowę ceny. Maluchy do 4 roku życia zwiedzają muzeum za darmo. Na terenie muzeum można bezpłatnie robić zdjęcia.
Źródło: ttg.com.pl