Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Placówka muzealna na Dolnym Śląsku

Wspomniane muzeum, utworzono w 1968 roku. Znajduje się ono w XVI/XVII-wiecznym młynie papierniczym, który posiada wyjątkową architekturę. Oprócz działalności muzealniczej, placówka ta produkuje w niewielkich ilościach papier czerpany, według dawnej technologii opartych na oryginalnych zabytkowych maszynach. Polish News skorzystało z zaproszenia i tym sposobem Naszym Czytelnikom, może przybliżyć historię tego miejsca.

Wygląd muzeum

W skład muzealnego zespołu wchodzą: budynek główny murowany, trzykondygnacyjny i młodszy budynek suszarni całkowicie drewniany, z ciekawą konstrukcją nośną wykonaną w początkach XVII wieku. Elementami charakterystycznymi dla papierni, to piękny zrębowy dach kryty drewnianym gontem oraz oryginalny pawilon wejściowy w kształcie wieży. We wnętrzach budynku znajduje się polichromia siedemnastowieczna.

Papiernictwo na Dolnym Śląsku

Papiernictwo na Dolnym Śląsku, posiada bogate tradycje, sięgające schyłku średniowiecza. Pierwsza papiernia, we Wrocławiu powstała przed 1490 roku. W kolejnych wiekach działało około 100 młynów papierniczych. Spośród nich do dziś przetrwał tylko młyn dusznicki. Tradycje czerpania papieru w Dusznikach sięgają XVI stulecia. Pierwsza wzmianka o tutejszej papierni pochodzi z 1562 roku. Wzmianka ta mówi nam o sprzedaży udziałów w czerpalni przez Ambrożego Teppera, niejakiemu Mikołajowi Kretschmerowi. Papiernia uległa częściowemu zniszczeniu podczas powodzi mającej miejsce w 1601 roku. Młyn odbudowano i czerpanie papieru wznowiono cztery lata później. Okres świetności dusznickiej papierni trwał do schyłku XVIII stulecia. Ówcześni właściciele papierni, niejacy Hellerowie w roku 1750 otrzymali dziedziczny tytuł „królewskich papierników”.

Dziewiętnaste stulecie

W XIX stuleciu z powodu rozwoju maszynowej techniki produkcji papieru, młyn stopniowo podupadał. Próbą dostosowania się dusznickich papierników do nowych trendów w produkcji, było zastosowanie w 1905 roku maszyny papierniczej. Poprawa sytuacji nastąpiła na krótko i już w okresie międzywojennym całkowicie zaniechano produkcji, a papiernię w 1939 roku sprzedano miastu.

Redakcja Polish News dziękuje kierownictwu Muzeum w Dusznikach za zaproszenie i umożliwienie wykonywania zdjęć.

Ewa Michałowska -Walkiewicz