Muszyna Szwarcówka

Spacerkiem po historii

W długie jesienne wieczory, redakcja Polish News, postanowiła wyruszyć w polskie góry, gdzie mogła zwiedzić Muszynę, jak również Willę Szwarcówkę. Przybliżymy zatem, trochę historii dotyczącej tego zakątka Polski.

„Szwarcówka”
Dom ten, został zbudowany w latach 1927/28 przez profesora, inżyniera leśnika Adama Schwarza i jego żonę Marię z Krajewskich. Oni to, zauroczyli się Muszyną, spędzając tu długie lata swojego życia. Dom ten, miał być rodzinnym schronieniem na wakacje. Zakupiono zatem parcelę gminną położoną po części na skraju tarasu zalewowego doliny Szczawnika, którą niegdyś pokrywały zarośla olszyny. Przy parceli biegła od północy droga prowadząca z miasta, poprzez długi most na Szczawniku. Budynek wzniesiono na głębokich fundamentach z częściowo odsłoniętą podmurówką.

Dach jest dwuspadowy, z naczółkami, pokryty czerwoną dachówką. Obok domu, od strony Mikowej, wzniesiono tu mały budynek z pustaków, tzw. drewutnię. Posesja w całości, została ogrodzona drewnianymi sztachetami, a wzdłuż nich posadzono graby, przycinane na piękny z czasem żywopłot. Przed domem od strony południowej był taras ziemny obrzeżony rabatami rezedy, bratków i róż. Pąsowa róża pięła się też na frontowej ścianie domu. Schodki z wazami nasturcji prowadziły z tarasu do obszernego ogrodu, w większości warzywnego; rosły też jabłonie, śliwy, słoneczniki. Tutaj właśnie mogliśmy wspomnieć dzieje naszego kraju w okresie międzywojennym jak też i z czasów II wojny światowej.

   Ten piękny i tchnący historią budynek, posłużył naszej redakcji jako miejsce hotelowe. Mogliśmy zatem zgłębiać jego dzieje i historię całej okolicy opowiadanej nam przez właścicieli Szwarcówki. .

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz