Motocykle w czasie II wojny światowej

 

Motocykl ” Indian” fot:  o-historii.pl – Portal historyczny dla KAŻDEGO (o-historii.pl)

Wystawa rekonstrukcyjna w Krynkach

Redakcja Polish News, została zaproszona do świętokrzyskiego Boru Kunowskiego, by móc przedstawić naszym Czytelnikom historię motocykli w czasie II wojny światowej. Pan Honorat Chudy wraz ze swoim przyjacielem Witoldem Pakosiem, urządzili wystawę rekonstrukcyjną, na której mogliśmy zobaczyć stare części motocykli w tym te, które służyły w Wojsku Polskim w latach 1939-45.

Ofensywa wojenna 1914

Okres I wojny światowej zapoczątkował szybki rozwój techniczny i technologiczny. To właśnie wojna przyczyniła się do powstania wielu nowych urządzeń, które pozwoliły na szybsze i sprawniejsze prowadzenie wojny. Jednym z głównych nowości był motocykl. Postęp techniczny i coraz lepiej rozwijający się przemysł motoryzacyjny sprzyjał takim krajom, jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. To właśnie ich marki dominowały na froncie podczas I wojny światowej. Polska będąca w niewoli przez 123 lata, nie posiadała takich sprzętów, które powoli zalewały już inne kraje Starego Kontynentu. Lata powojenne to lata kiedy Polska wstaje na własne nogi po wieloletniej niewoli narodowej i szybko zmierza ku rozwojowi motoryzacji.

warsztatyStan polskiego wojska przed II wojną światową

Polska posiadała w tym czasie, jedynie zużyte modele motocykli zdobyte na froncie. Były to przeważnie modele niemieckie i austrowęgierskie. W ciągu kilkunastu lat, polska motoryzacja ulepszała się. Już w latach 30. ubiegłego stulecia, posiadaliśmy modele własnej produkcji. Zaczęto produkować ,,Lecha”, M55, M111 i Sokoły. Powstały też Centralne Warsztaty Samochodowe i kilka innych wytwórni, które wprowadziły unikatowe polskie motocykle do obiegu. Reasumując, w Armii Hallera w 1919 roku, służyło 47 sztuk motocykli angielskich marki BSA, a Polskie Wojsko w latach II wojny światowej miało ich już kilka setek.

Pierwszy polski motocykl

Polska bardzo szybko zaczęła się usamodzielniać pod względem motoryzacji. Import modeli zagranicznych nie zawsze był korzystny. Zatem polski model, który wzorowano na ,,Indianie” i ,,Harleyu – Davidsonie”, był po prostu niezawodny, a co najważniejsze prosty w obsłudze.

Świętokrzyska wystawa

Na wspomnianej wystawie, pan Honorat pokazywał naszej Redakcji jak na przestrzeni czasu zmieniał się wygląd motocykla polskiego i jego stan techniczny. Ponieważ Niemcy w czasie II wojny światowej stanowili potęgę militarną, zatem Polskie Wojsko nawet z należytym wyposażeniem motocyklowym nie miało szans na powodzenie w prowadzeniu wojny. Mogliśmy zatem przyjrzeć się jak wyglądały błotniki, silnik, oprzyrządowanie elektryczne i tym podobne konstrukcje na przestrzeni czasu.

Ewa Michałowska -Walkiewicz