Most w Tczewie na znaczkach pocztowych

2 maja br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z serii „Europa” o nominale 5 zł. Tematem tegorocznej emisji filatelistycznej serii wydawanej przez europejskie administracje pocztowe są mosty. Polskę reprezentuje unikatowy architektonicznie most w Tczewie.  

Autor projektu Roch Stefaniak przedstawił na znaczku zabytkowy most w Tczewie z jego osobliwymi kratownicami. Projekt znaczka został wykonany na podstawie fotografii, której autorem jest Przemysław Świderski. Znaczkowi towarzyszy koperta FDC autorstwa tego samego artysty grafika, zaprojektowana w oparciu o zdjęcie autorstwa Artura Łobockiego. 

Wzorem lat ubiegłych, polski znaczek bierze udział w internetowym konkursie na najpiękniejszy znaczek serii. Zachęcamy do głosowania na polski znaczek. Wystarczy wejść na stronę www.posteurop.org/europa2018 i oddać swój głos. Głosowanie rozpoczyna się 9 maja i potrwa do 9 września 2018 r. Zwycięzcę poznamy na początku października br. W 2017 roku znaczek z Polski z wizerunkiem Zamku w Pieskowej Skale zajął 2. miejsce w plebiscycie. 

Znaczki serii „Europa” są specjalnymi znaczkami wydawanymi przez europejskie administracje pocztowe. Ukazują się od 1956 r. Emisje o różnych tematach – pokazujących wspólne korzenie, kulturę, historię i wspólne cele narodów Europy – zawsze zawierają oficjalne logo „Europa” – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop. Są zarazem jednymi z najpopularniejszych walorów wśród filatelistów. Znaczki serii mają dokumentować współpracę pomiędzy operatorami pocztowymi oraz promować filatelistykę. 

Most tczewski, najdłuższy w starej Europie (liczył ponad 1000 m), powstał w XIX wieku w ramach pruskiej Kolei Wschodniej łączącej Berlin z Królewcem. W 1920 r. gdy Tczew powrócił do Polski, znajdowało się na nim przejście graniczne z Wolnym Miastem Gdańsk, a w czasie działań wojennych został poważnie uszkodzony. Mostu nie oszczędziła też powódź w 1947 r. Dopiero w 1957 r. został ostatecznie odbudowany. Most z  dziesięcioma okazałymi wieżycami w stylu angielskiego gotyku na filarach i potężnymi portalami o prostokątnych wieżach w 2004 roku został uznany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierii Budownictwa za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej, a w roku 2016 r. za zabytek przez Pomorskiego Konserwatora Zabytków. 

O znaczku
autor projektu: Roch Stefaniak
liczba znaczków: 1 
wartość: 5 zł
nakład: 180 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 62,50 x 39,50 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 6 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 2 maja 2018 r. 
 

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl