Minster Spraw Zagranicznych RP Sikorski w Chicago

Radosław Sikorski

W trakcie spotkania Minster, Sikorski wręczył dyplom uznania Ministra Kultury RP dla Krzysztofa Kamyszewa za działalność promującą polską kinematografię w USA.

Zygmunt Matynia, Konsul Generalny, redaktorzy Bielawiec, Łada oraz Radosław Sikorski
Zygmunt Matynia, Konsul Generalny, redaktorzy Bielawiec, Łada oraz Radosław Sikorski
Stanisław Zagata, prezydent Związku Podhalan i Maria Krzeptowska-Giewont, wice, prezydent  wręczyli Radosławowi Sikorskiemu – Pamiętnik z XVII Sejmu Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Polski minister był oblegany przez  miejscową Polonię. Wszyscy chcieli z nim porozmawiać, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Przedstawiciele mediów polonijnych
Przedstawiciele mediów polonijnych
Poniedziałek, 8 września, był bardzo pracowity dla Radosława Sikorskiego. Rano wygłosił wykład pt. „NATO, przeszłość, przyszłość, teraźniejszość. Europejska perspektywa” („NATO,s Past, Present and Future: A View From Europe”) na forum organizacji pozarządowej „Chicago Council on Global Affairs”. W spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób. Wykład był sponsorowany przez Publiczne Radio w Chicago, które transmitowało cześć prezentacji Sikorskiego.

Ukraina jest kluczowym krajem dla utrzymania równowagi sił w Europie, podkreślał kilkakrotnie w poniedziałek minister SZ. 

Wykład Sikorskiego został przyjęty z wielkim zainteresowaniem. Mówca został przedstawiony jako “człowiek renesansu”, ze względu na jego działalność dziennikarską, różne funkcje rządowe, kierowanie w przeszłosci Inicjatywą EuroAtlantycka w Waszyngtonie. Po spotkaniu pojawiło się wiele pytań ze strony słuchaczy.

Radosław Sikorski spotkał się także  w tym dniu  z oficjalnie nominowanym w ubiegłym tygodniu republikańskim kandydatem na prezydenta, senatorem Johnem McCainem. Sen. McCain uczestniczył w poniedziałek w zbieraniu funduszy wyborczych w Chicago. Spotkanie z McCainem było już drugim spotkaniem Sikorskiego z republikańskim kandydatem – poprzednio rozmawiał z nim w lipcu w Waszyngtonie.

Podczas przyjęcia w konsulacie
Podczas przyjęcia w konsulacie
Minister spotkał się również w poniedziałek z republikańskim kongresmanem Kirkiem z X. okręgu wyborczego, zachecając go do poparcia budżetu na budowę tarczy antyrakietowej dla Polski.

Gdy pytałem Ministra Sikorskiego o plany spotkania z sen. Barackiem Obamą, który jest z Chicago, powiedział, że dwukrotnie z nim rozmawiał telefonicznie.

Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych  RP z autorem zdjęć Jurkiem Pasternakiem
Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych RP z autorem zdjęć Jurkiem Pasternakiem
Sikorski spotkał się we wtorek z amerykańskimi dziennikarzami: ABC7, Chicago Tribune, potem odbyła się konferencja prasowa z dziennikarzami polonijnymi,następnie po południu spotkał się z Frankiem Spulą, prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej i przywódcami organizacji polonijnych.  Celem tego spotkania jest wzmocnienie współpracy z Polonią – powiedział Minister Spraw Zagranicznych.

Tekst:@ Andrzej Mikołajczyk

Foto: Jerzy Pasternak