MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH W ZAKOPANEM.

Polonijny Zespół Góralski WANTA z CHICAGO podczas występu  festiwalowego. Foto: Ania Navas

AUTOR : ANIA NAVAS

Pod Tatrami zakończył się w dniu 25 sierpnia br. trwający 9 dni Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W tegorocznej 49 edycji tej prestiżowej imprezy kulturalnej wzięło udział ponad 1200 artystów z górskich regionów na całym świecie. Pod okiem międzynarodowego jury walczyli oni o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi. Prezentowane na scenie głównej pod namiotem, scenie plenerowej oraz podczas wydarzeń towarzyszących piękne stroje, zwyczaje, muzyka, taniec i śpiew górali z różnych regionów świata zachwyciły festiwalową publiczność a także odwiedzających Podhale międzynarodowych turystów.

Hejnał festiwalowy i tradycyjne trombity. Foto: Ania NAVAS.

Dzień Górali Polskich w wiosce festiwalowej na  Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. Foto: Ania NAVAS.

W utworzonej wokół głównego namiotu na Górnej Równi Krupowej wioski festiwalowej można było obejrzeć i zakupić wyroby rękodzieła twórców ludowych, zjeść smaczne potrawy typowe dla regionów górskich z kilku stron świata, napić się dobrego piwa a także bawić się do późnych godzin nocnych na zabawach tanecznych po występach konkursowych.

Członkowie zespołu LA SAVOIE z Francji . Foto Ania NAVAS

Zespół GANIP z Serbii zdobył wyróżnienie w postaci Parzenicy Góralskiej. Foto: Ania NAVAS

W tym roku na festiwal przyjechało 14 zespołów zagranicznych: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja – Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół „Wanta” z Chicago), a także polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: „Giewont” z Zakopanego, „Magurzanie” z Łodygowic, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy. Gospodarzem tegorocznego festiwalu był Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego.

Na festiwalowej scenie  tańczy zespół GIEWONT z Zakopanego, zdobywca Srebrnej Ciupagi 2017. Foto: Ania NAVAS.

Dziewczęta z zespołu WANTA tańczą na scenie festiwalowej w Zakopanem. Foto: Ania NAVAS.

W ostatnim tygodniu Zakopane stało się prawdziwą stolicą górali z całego świata i myślę, że tak już zostanie. Dziękuję wszystkim zespołom za to, że przyjęły nasze zaproszenie, że mogliśmy się spotkać i wspólnie dobrze bawić. Dziękuję kierownikom zespołów, pilotom, tłumaczom, naszemu jury, konferansjerom, wszystkim, którzy włączyli się w organizację festiwalu, a przede wszystkim publiczności. Cieszymy się, że tak wielu gości do nas przyjeżdża. Każdego potrafimy uszanować, mile i życzliwie przyjąć i podziękować. To dzięki wam wszystkim jest to festiwal ludzi gór, którzy tak samo odczuwają i kochają góralski folklor. Już dziś zapraszam Państwa na pięćdziesiąty jubileuszowy festiwal w przyszłym roku.” –

powiedział Burmistrz Miasta Zakopane, Leszek Dorula na zakończenie festiwalu.

Burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula wraz z Zastępcą, Agnieszką Nowak- Gąsienicą gratulują nagrodzonym zespołom podczas koncertu finałowego. Foto: Ania NAVAS.

Międzynarodowe jury festiwalu pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej przyznało liczne nagrody uczestnikom tego prestiżowego festiwalu. Pięknie zdobione góralskie ciupagi oraz parzenice wykonane przez zakopiańskiego artystę Marka Króla zwycięzcom wręczyli: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica, Dyrektor Festiwalu Joanna Staszak, Dyrektor Artystyczna Agnieszka Gąsienica-Giewont, a także przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dorota Ząbkowska.

Solista zespołu SEVERNAYA RADUGA z Rosji. Foto: Ania NAVAS

OTE CIUPAGI:

– w kategorii tradycyjnej „Magurzanie” (Polska-Łodygowice)

– w kategorii artystycznie opracowanej: „Nevrokopski Ensemble” (Bułgaria)

  • w kategorii stylizowanej: „Yenimahalle Belediyesi Tubil Halk Danslari Topluluğu” (Turcja)

    Taniec derwiszów w wykonaniu zespołu z TURCJI, zdobywcy Złotej Ciupagi  w kategorii stylizowanej. Foto : Ania NAVAS

    Zespół MAGURZANIE z Łodygowic, zdobywca Złotej Ciupagi w kategorii tradycyjnej. Foto: Ania NAVAS.

SREBRNE CIUPAGI:

– w kategorii tradycyjnej: „Giewont” (Polska-Zakopane)

– w kategorii artystycznie opracowanej: „Sárréti Csókavirág Folk Ensemble” (Węgry)

  • w kategorii stylizowanej: „Zobor” (Słowacja)

    Zespół z Portugalii zdobył Parzenicę Góralską czyli wyróżnienie festiwalowe. Foto: Ania NAVAS.

BRĄZOWE CIUPAGI:

– w kategorii tradycyjnej: „Jakubkowianie” (Polska-Łososina Dolna)

– w kategorii formie artystycznie opracowanej: polonijny zespół góralski „Wanta” (USA)

  • w kategorii stylizowanej: “Skopje” (Macedonia)

Wyróżnienia w postaci Parzenicy Góralskiej jury przyznało zespołom z Portugalii, Polski, Rosji, Francji, Rumunii, Kazachstanu, Serbii, Tajwanu i Ukrainy.

Ponadto Jury przyznało nagrodę im. Jeana Roche’a zespołowi ”Severnaya Raduga” (Rosja-Jakucja) za wprowadzanie w Świat odmiennych wierzeń, magii i tradycji.

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane otrzymały zespoły z Ukrainy i Rumunii.

Nagrodę Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego oraz tradycyjny tort od portalu Podhale Region otrzymał zespół „ La Savoie” z Francji.

W sposób szczególny wyróżniony został polonijny zespół „Wanta” z USA. Z rąk starosty tatrzańskiego Piotra Bąka otrzymał on list gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a z rąk prezesa zakopiańskiego Związku Podhalan Andrzeja Skupnia i prezesa Związku Podhalan Oddział Zakopane w USA Janiny Urbaś specjalną nagrodę. Wręczone zostały także upominki od Zarządu Głównego Związku Podhalan. Tegoroczne wyniki plebiscytu organizowanego przez Gazetę Krakowską przyniosły członkom góralskiego zespołu „ Wanta” z Chicago Nagrodę Publiczności, a także tytuł Najpiękniejszej Góralki 2017 dla Moniki Cisoń oraz tytuł Najśwarniejszego Górala 2017 dla Pawła Zalińskiego.

Piękne stroje regionalne tancerzy z zespołu NEVROKOPSKI z BUŁGARII. Foto: Ania Navas

Za rok do Zakopanego przyjedzie jeszcze większa liczba zespołów z wielu krajów. Będzie to bowiem 50, jubileuszowa edycja festiwalu. Poza konkursem wystąpią laureaci nagród z ubiegłych lat. Wydarzeniu bedą towarzyszyły liczne wystawy okolicznościowe i jak zwykle wspaniała, radosna atmosfera tego unikalnego święta górali z całego świata. Festiwal planowany jest w drugiej połowie sierpnia 2018. Warto już teraz umieścić to niezwykle barwne i różnorodne wydarzenie w swoich planach wakacyjnych na następny sezon letni. Zakopane zaprasza!

Koncert finałowy 49 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Foto: Ania NAVAS.

za: nowy dziennik.com