Międzynarodowa galeria malarstwa młodzieżowego

 W Berlinie, w miesiącu październiku, młodzież z Gdańska brała udział w międzynarodowej galerii malarstwa. Z polskiej strony, wzięło udział w prezentacji swoich prac, czternastu młodych malarzy, z których wyróżnienie i nagrodę książkową zdobył Janek Kuszewicz i Olaf Stradomski, za swoje prace poświęcone pięknu polskiej jesieni.

Pierwsze prace

Wystawcami prac malarskich z Polski, była grupa pomorskiej młodzieży akademickiej. Ich pierwsze prace prezentowane były na wystawach organizowanych między innymi w Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu, oprócz wyróżnień, pomorscy mistrzowie pędzla nie zdobyli w kraju większego uznania.

Zdaniem nauczyciela

Artur Wyrzykowicz, jest artystą malarzem, który ukończył Łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Na długie lata wyjechał on do Meksyku, gdzie poświęcił się wykonywaniu obrazów przedstawiających piękno tamtejszego krajobrazu. Jednak już po kilku miesiącach, zaczął on kierunkować artystycznie początkujących młodych mistrzów pędzla na łacińskim kontynencie. Po powrocie do kraju, osiadał on na stałe w Gdańsku, gdzie także zajął się on kształceniem malarskim tychę którzy w tej dziedzinie sztuki znaleźli swoje upodobanie.

To moja druga wystawa

– Pod bacznym okiem pana Wyrzykowicza, tworzyłem początkowo jedynie obrazy zwierząt. W Berlinie zaprezentowałem jeden z nich. Gdy mój nauczyciel dostrzegł rozwijający się we mnie talent, zaproponował mi on przeniesienie krajobrazu na płótno. Początkowo malowałem jedynie maleńkie fragmenty widokowe, które z czasem sklejałem w jedną całość. W tej chwili, już od razu potrafię malować cały pejzaż widokowy. Obraz, za który dostałem wyróżnienie i nagrodę, nosi nazwę, „Piękno jesieni polskiej”- relacjonuje Janek Kuszewicz.

Od zawsze kochałem malować pejzaże

– Pan Wyrzykowicz,, namawiał mnie, abym zaczął malować sceny batalistyczne. Jednak, ja chyba jeszcze do takiego formatu nie dorosłem, jako malarz. Ale z całą pewnością kiedyś spróbuję się podjąć takiego tematu, aby przelać go na sztalugi. Od kilku lat, maluję widoki i tu przedstawiam metodą bielenia tła, odbicie światła, które w specyficzny sposób oddaje piękno malowanego przeze mnie obrazu. Obrazem, który zasłużył sobie na nagrodę, którą zdobyłem w Berlinie jest „Oddech polskiej jesieni”, który malowałem około dwóch miesięcy – mówi Olaf Stradomski.

Warto jest wspomnieć o berlińskiej wystawie, które w pewien sposób pozwoliła zaistnieć polskim malarzom na piedestale europejskiego artyzmu. Portal Polish News dziękuje organizatorom wystawy, za możliwość wykonania zdjęć.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]