Michał Urbaniak Honorowym Obywatelem Łodzi

 

Jazzman jest jedną z czterech osób uhonorowanych tytułem w tym roku, ale nie mógł uczestniczyć w uroczystościach podczas Święta Miasta – 15 maja.

Uroczystość odbyła się w klubie Wytwórnia podczas koncertu w ramach Urbanator Days. Symboliczne klucze do miast wręczyła muzykowi m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Kopcińska.

 Urbanator Days to organizowane przez muzyka cyklicznie dwudniowe warsztaty dla młodych muzyków, koncert i jam session. W Łodzi Urbaniakowi towarzyszyli muzycy znani z jego międzynarodowego projektu: Femi Temowo, Otto Williams, Frank Parker, Xantone Blacq i Michael Patches Stewart. W tym roku impreza zostaładofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; inicjatywa otrzymała także wsparcie Łodzi i amerykańskiej ambasady.

 Michał Urbaniak to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych, skrzypek i saksofonista. Urodził się w Warszawie w 1943 roku, ale wychował w Łodzi. Na swoim koncie ma ponad 40 płyt, występy w Carnegie Hall i współpracę m.in. z Milesem Davisem i Herbiem Hancockiem. Komponuje również muzykę do filmów i spektakli teatralnych. W swojej twórczości chętnie łączy ze sobą wpływy hip-hopu, muzyki klasycznej, rockowej i elektronicznej. W 2012 roku zadebiutował jako aktor, występując w obrazie „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

 W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi otrzymali także: prof. Jan Krysiński – były rektor Politechniki Łódzkiej, wybitny geograf i b. rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Stanisław Liszewski oraz tenor Dariusz Stachura. Decyzję o uhonorowaniu tych postaci podjęli w kwietniu łódzcy radni.

 Do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi otrzymało 17 osób. Pierwszy nadano w 1919 roku Józefowi Piłsudskiemu. Ostatnie honorowe tytuły otrzymali szkocki artysta Richard Demarco, znany polski aktor Jan Machulski, pisarz fantasy Andrzej Sapkowski oraz himalaista Piotr Pustelnik. Honorowymi obywatelami Łodzi zostali także m.in. metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jan Karski, Karl Dedecius, Kazimierz Dejmek i Marek Edelman.

 Źródlo: Money.pl