MIAŻDŻĄCE ZWYCIĘSTWO PIS-U NA POŁUDNIOWEJ FLORYDZIE.

 Autor: Ania Navas

W sobotę, w dniu 24 października, czyli dzień wcześniej niż w Polsce głosowała w wyborach parlamentarnych Polonia w USA. Na Południowej Florydzie lokal wyborczy zorganizowano, jak to już bywa od wielu lat w sali parafialnej przy Polskiej Misji Katolickiej im. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach.

Oto oficjalne wyniki głosowania w tym lokalu wyborczym:

w wyborach do Senatu RP

PiS 151 głosów (Anders)
PO 51 głosów (Borys – Damięcka)
OBYWATELE 11 głosów (Pawlak)

w wyborach do Sejmu RP

PiS 133 głosy
PO 36 głosów
KORWIN 11 głosów
LEWICA 4 głosy
KUKIZ 12 głosów
NOWOCZESNA 23 głosy
RAZEM 1 głos

Nie wszyscy mieszkańcy Florydy pochodzenia polskiego mogli głosować. Wielu z nich nie posiada ważnych paszportów polskich, które wymagane są do uczestnictwa w głosowaniu. Tutejsza Polonia nadal ma nadzieję na rychłe otwarcie Konsulatu RP na Florydzie. Wtedy załatwienie paszportu polskiego nie przedstawiałoby już trudności. Ci, którzy nie mogli głosować przybyli licznie aby przynajmniej nacieszyć się podniosłą atmosferą wolnych wyborów.

 Nauczycielka Ewa Otwinowska z młodzieżą w lokalu wyborczym

Obecne były również dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Królowej Jadwigi w Pompano Beach, która istnieje od 1997 przy tutejszej Polskiej Misji Parafialnej.

Sobotnie wybory parlamentarne były praktyczną lekcją patriotyzmu dla najmłodszego pokolenia florydzkiej Polonii.

W tym samym dniu nastąpiło również uroczyste otwarcie „Królewskiej Biblioteczki” dla dzieci i młodzieży. W biblioteczce można znaleźć ciekawe pozycje w języku polskim. Wstęgę inauguracyjną przecięła obecna na Florydzie z okazji wyborów parlamentarnych pani Konsul RP Katarzyna Czop, a nowy proboszcz parafii w Pompano Beach, ks. Stanisław Rakiej, poświecił biblioteczkę.

 Dorota Bogdziewicz, dyrektorka Szkoły Języka Polskiego z uczennicą Izą Sewioł (w kostiumie królowej Jadwigi) w Królewskiej Biblioteczce

Dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Królowej Jadwigi będą miały obowiązek wypożyczania i czytania pozycji w języku polskim w ramach zajęć szkolnych lecz książki z tej biblioteki są dostępne dla wszystkich chętnych.