“Nasze Miasto – Nasze Gniazdo” wspólne przedsięwzięcie szkół polskich i poloninych.

Uczniowie Szkoły im.Mikołaja Kopernika w Niles wraz z koordynatorem projektu Izabellą Nowak Osika oraz dyrektorem Bernarda Redlinską

Do pisania tego artykułu zabieralam się kilkakrotnie. Z jednej strony wiem, że dzisiejszy Czytelnik nie lubi długich tekstów, pełnych nic nie znaczących dla niego liczb, nazw i statystyk. Z drugiej strony, naprawdę o tym nie da się krótko opowiedzieć. Postaram sie zatem żeby nie było za długo.

Panią Małgorzatę Tomczak, założycielkę Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych, emerytowaną nauczycielkę z Gniezna poznałam w Chicago. Była przedstawicielem Senatora Robert Gawła oraz Starosty Gnieźnieńskiego podczas konkursu historycznego o Chrzcie Polski. Zaprosiłam ją na lekcję otwartą do mojej klasy dwujęzycznej i tak zaczęła sie nasza współpraca. Od początku naszym przysłowiowym ,,oczkiem w głowie” są uczniowie i ich potrzeby. Wszyscy wiemy, że szkoła sobotnia to dla naszych dzieci dodatowy obowiązek. Tylko atrakcyjność sobotnich zajęć, ich dostosowanie do potrzeb i zainteresowań dzieci może sprawic, że dziecko pojdzie do szkoły bez grymasu niezadowolenia na twarzy.

Jak to mówi polskie przysłowie ,,potrzeba matką wynalazku”. Tak więc powstał projekt ,,Nasze Miasto- Nasze Gniazdo” – który połączył szkoły polskie i polonijne z całego świata. Na czym polegał?

Otóż szkoły polskie i polonijne, a było ich 30, zostały połączone zostały w pary według grupy wiekowej uczniów. Każda z nich przygotowała 15 pytań o swoim mieście i okolicy, które otrzymała szkoła partnerska. Cała atrakcja polegała na tym, że projekt realizowany był w formie mutimedialnej. Szkoły nagrywały odpowiedzi na pytania w języku polskim i angielskim, a także zamieszczały film o swojej placówce, często w atrakcyjnej formie, jaką były piosenki, wiersze a nawet inscenizacje.

Dzięki takiej formie uczniowie i nauczyciele mogli się wzajemnie poznać, zobaczyć , posłuchać języka polskiego, często z innym, ciekawym akcentem.

Wśród uczestników projektu znalazły sie cztery szkoły z aglomeracji chicagowskiej :

-Polska Szkoła Katolicka im.ks.Ignacego Posadzego w Burbank, Illinois

Polska Szkoła Katolicka im. ks. Ignacego Posadzego, uczniowie wraz z koordynatorem projektu panią Anna Kulach oraz siostrą BEATA KOŁTUN MChR – dyrektorem Szkoły

Polska Szkoła Katolicka im. ks. Ignacego Posadzego, uczniowie wraz z koordynatorem projektu panią Anna Kulach oraz siostrą BEATA KOŁTUN MChR – dyrektorem Szkoły

– Polska Szkoła im.Mikołaja Kopernika w Niles

Uczniowie Szkoły im.Mikołaja Kopernika w Niles

– Polska Szkołą im.Marii Curie Skłodowskiej w Park Ridge

,,Polska Szkoła im.M. Skłodowskiej-Curie w Chicago, koordynator Aleksandra Sowiak oraz uczniowie i współpracujący nauczyciele: Iwona Biernacka, Ewa Banach, Liliana Kliś, Lucja Szeliga, Janusz Kliś wraz z dyrektorem szkoły Agnieszką Trzupek ”

– Polska Szkoła im. Trójcy Świętej w Chicago

Polska Szkoła Im. Trójcy Świętej W Chicago, uczniowie oraz koorynatorzy projektu Bernadetta Manturo ( na zdjęciu po prawej stronie) i Anetta Wesołowska ( niestety nie była obecna) z lewej strony na zdjęciu Maria Baran – dyrektor szkoły.

Nasza ,,projektowa” mapa objeła cały świat, od Szkocji, poprzez słoneczne Włochy, piękaż do egzotycznego Szanghaju.

W tym miejscu powinno być podsumowanie, ewaluacja i inne mądre rzeczy.

Myślę jednak, że najlepszą recenzją będą słowa nauczycieli polonijnych szkół, którzy wraz ze swoimi uczniami przystapili do naszego przedsięwzięcia.

-,,… serdecznie dziekuję I mam nadzieję, ze nasza znajomość nie skończy się wraz z zakończeniem projektu.Moi uczniowie dopiero teraz nabierają ochoty na większa wspolpracę i serdecznie dziekują za super filmik …

,, -Uczniom zajęło trochę czasu odszukanie odpowiednich wiadomości, a potem nagranie partiami odpowiedzi, gdyż zajęcia w polonijnej szkole odbywają się tylko w soboty. Było przy tym trochę śmiechu i zabawy, ale też zdobyta nowa, cenna wiedza. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy wyników pracy młodzieży. Efekty wysiłku obu grup są imponujące(…)Przygotowane prezentacje pozostaną ciekawą pomocą dydaktyczną, do której będziemy sięgać wielokrotnie…”

Wiele ciepłych słow padło także od pozostałych uczestników projektu, które dały nam wiarę w to ,że to, co robimy, ma sens.

Wszystkim wspaniałym Dyrektorom, Nauczycielom oraz utalentowanej młodzieży, życzymy dalszych sukcesów, zapału i kolejnych przygód na edukacyjnej drodze. Jesteście najpiekniejszą wizytówką Polski na świecie.

Nie sposób jednk nie wspomnieć o naszych patronach, bo to dzięki ich wsparciu projekt okazał się wielkim sukcesem. Poseł Krzysztof Ostrowski, sentor Robert Gaweł, europoseł Krystyna Łybacka, prezydent Gniezna Tomasz Budasz, starosta Beata Tarczyńska , kurator oświaty Elzbieta Leszczyńska, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman to tylko niektóre osoby, które wsparły nas swoim autorytetem. Nie zabrakło także sponsorów medialnych, dzieki którym informacje o projekcie dotarły do szerszego grona osób. Dziękujemy Radiu ,,Deon” z Chicago, pani redaktor Krystynie Teller z portalu ,,polishnews.com”, portalowi ,,Dobra Polska Szkoła ”, Tygodnikowi ,,Program” z Chicago za to, ze daliście nam szansę, aby zaistnieć w ogromnej przestrzeni medialnej.

Na zakończenie serdecznie dziękuję Wam, którzy zadaliście sobie trud, żeby przeczytać ten artykuł.

Zapraszam do obejrzenia wspaniałych nagrań ze szkól na naszej stronie

https://www.facebook.com/Klub-Nauczycieli-Polskich-i-Polonijnych-w-Gnie%C5%BAnie-199623730521339/

Korzystając z okazji życzę wszystkim Radosnych Świat Wielkanocnych, przepełnionych pięknymi polskimi tradycjami, zapachem mazurków i dźwiękiem rezurekcyjnych dzwonów.

Elżbieta Berkowicz

Vice prezes Klubu Nauczycieli Polskich I Polonijnych