Miasto Chicago i Frankling Park mają nowego Partnera w Polsce.

 W składzie gości z USA znaleźli się dwaj Adermani z Chicago: Ariel Reboyras ( okręg 30 ), Chris Taliaferro ( okręg 29 ) oraz Burmistrz Franklin Park Barrett F. Pedersen.  Gościom towarzyszył Bogdan Dola, właściciel stacji TVPolska z Chicago. Delegacja przybyła do Polski na zaproszenie Polsko- Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” i Biura Informacji Gospodarczej „Pegaz” z Kielc, która już od 15 lat zajmuje się polsko- amerykańską współpracą samorządowo- gospodarczą.

W pierwszym dniu wizyty delegacja złozyła wizytę w Sejmie RP, gdzie spotkała się  z Panią Wicemarszałek Wandą Nowicką. Rozmawiano na temat roli Polonii w życiu lokalnym w USA oraz o ich związkach z Polską i kultywowaniu dziedzictwa narodowego na terenie Ameryki.

Następnie goście z Chicago przybyli do Dąbrowy Tarnowskiej gdzie uczestniczyli w powiatowych dożynkach, a następnie udali się do wojewodztwa świętokrzyskiego, gdzie spotkali się z władzami miasta Skarżysko- Kamienna oraz Regionu. 

Zwiedzano lokalne przedsiębiorstwa: „Wtórpol” ( jedna z największych firm na Świecie zajmująca się recyklingiem odzieży ), „Viki- Plast” firma z branży tworzyw  sztucznych ( europejski lider specjalizujący się w produkcji zamknięć do pojemnikówna wodę ), a także w firmiie „Kier- Art”, która wywarła duże wrażenie na gościach z Chicago.”Kier Art” zajmuje się  architekturą wnętrz, tworzeniem unikalnych, przestrzennych projektów artystycznych oraz sztuką użytkową. Firma ta jest jedynym na Swiecie  producentem lektyk na ludzkie prochy ( na potrzeby zakładów pogżebowych ).  Kulminacjny punktem wizyty w Skarżysko- Kamiennej było podjęcie decyzji o podpisaniu porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy Franklin Park, a Skarżyskiem Kamienna. Burmistrz Barrett F. Pedersen i Prezydent Konrad  Krönig w siedzibie Centrum Kultury złożyli swoje podpisy pod listem intencyjnym w obecności przedstawicieli Radnych Miasta Skarżysko- Kamienna, mediów oraz zaproszonych gości.

Nastepnego dnia, goście udali się do stolicy województwa Świętokrzyskiego. W Kielcach spotkali się z Wicemarszałkiem Kazimierzem Kotowskim oraz dyrektorami odpowiedzialnymi za kontakty międzynarodowe, gospodarkę, inwestycje i promocje regionu. Po spotkaniu delegacja przybyła na teren centrum wystawienniczo- konferencyjne „Targi Kielce”, w których odbywał się XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego ( jedna z najwiekszych imprez tej branży na Świecie ). Wśród wystawców swoje pawilony miały m.in. amerykańskie firmy: Boeing, Lockheed Martin Corporation, Sikorski, Raytheon i inne.  

Po  podpisanniu porozumienia pomiędzy Skarżyskiem Kamienna, a miejscowością Franklin Park ze Stanu Illinois   przyszla kolej na kolejne, nieoczekiwane duze wydarzenie dla tego 50- cio tysięcznego miasta. Dzieki wsparciu i pomocy Polsko- Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” oraz Przedstawiciellstwa Polish American Chamber of Commerce Chicago, które prowadzi kieleckie Biuro Informacji Gospodarczej PEGAZ, w trakcie pierwszego dnia targów XXIII MSPO, został podpisany list intencyjny dotyczący nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Skarzyskiem Kamienna, a Chicago.

„… o wielkości miasta nie świadczy ilość mieszkańców, jego powierzchnia czy  położenie geograficzne  lecz jego potencjał, jakość oferty, pomysł na współprace i determinacja  lokalnych władz …”– powiedział Zdzisław Wojtasik, prezes Pegaz- PACC Chicago..
Propozycja współpracy złożona przez  Skarżysko Kamienna,  podpisanie porozumienia z Franklin Park oraz  udzielenie poparcia przez Polsko- Amerykańską  Fundację „Więź Kultur” i rekomendacja Biura Polsko- Amerykkańskiej Izby Gospodarczej  ( Pegaz ) przekonała Radnych Chicago do zawarcia porozumienia i podpisania listu intencyjnego. Goście z USA stwierdzili, że pobyt w Sarżysku, to bardzo dobrze wykorzystany czas i licza na dalsze kontakty i przyszły rozwój współpracy w wielu obszarach..

 „… Po Warszawie i Pradze, to Skarżysko Kamienna  będzie trzecim  miastem w tej części Europy, które będzie miało okazję do współpracy partnerskiej z miastem,  w którym mieszka 1,5 mln. Polaków, z czego dużą część stanowią również emigranci z województwa świętokrzyskiego. To duża szansa i wyzwanie dla nowej i bardzo aktywnej władzy Skarżyska. Życzę im sukcesu i wytrwałości…” powiedział prezes Wojtasik.
List intencyjny podpisali Radni Miasta Chicago: Ariel Reboyras i Christopher Taliaferro, a ze strony Miasta Skarżysko- Kamienna- Prezydent  Konrad Kronig. Akt podpisania  odbył się na stoisku wystawcy XXIII MSPO, firmy MESKO S.A. ze Skarżyska Kamiennej, która w tym samym dniu podpisała porozuienie  z  producentm rakiet przeciwlotniczych Patriot „Raytheon Integrated Defense Systems”, na kooperacje przy projekcie budowy radarów i „ polskiej tarczy antyrakietowej”. List w imieniu amerykańskiej firmy podpisał John Bird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej. Uczestnikiem tych wydarzeń był m.in. były Konsul Generalny RP w Chicaco Franciszek Adamczyk, który obecnie związany jest zawodowo z polskim przemysłem zbrojeniowym.

Delegacja z Illinois złożyła też wiązanki kwatów pod pomnikiem  „Homo Homini”, pierwszego na świecie pomnika poświęconego ofiarom WTC z 11 września.  
Po wizycie w Świętokrzyskim, goście z Illinois odwiedzili również województo Podkarpackie ( Rzeszów ), Małopolskie ( Dąbrowa Tarnowska, Kraków, Zakopane ), Śląskie ( Bielsko Biała, Żywiec, Gliwice ).

(korespondencja WZ )