Lokale otwarte, można głosować.

Parlament

ParlamentPolacy ruszyli do urn, by wybrać 460 posłów i 100 senatorów. Głosowanie potrwa od godziny 7. rano do 21. wieczorem, jeżeli przebiegnie bez zakłóceń. Do chwili zamknięcia lokali wyborczych obowiązywała cisza wyborcza, podczas której zabronione było prowadzenie agitacji wyborczej oraz publikowanie sondaży wyborczych.

 

7:00 Lokale wyborcze otwarte. Ponad 24 tysiące komisji obwodowych czeka na prawie 31 milionów Polaków, którzy wybiorą skład parlamentu na najbliższe 4 lata. Pierwsi wyborcy stawili się po swoje karty już na starcie wyborczej niedzieli.


Głosujemy w 41 okręgach wyborczych do Sejmu i 100 do Senatu.

Jak oddać ważny głos?

W lokalu wyborczym dostaniemy do głosowania kartę w formacie A4 lub B4, w formie zeszytu. Do Sejmu obowiązuje karta biała, do Senatu – karta żółta. Ważny głos oddamy, stawiając krzyżyk (x) lub plus (+) z lewej strony przy nazwisku. Znaczek (v) nie będzie akceptowany. Uwaga! Jeśli popełnimy błąd, nie dostaniemy drugiej karty.

 

Swój lokal wyborczy można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Osoby posiadające zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania mogą głosować w dowolnym lokalu. Przebywający za granicą głosują w ambasadach i konsulatach; należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

  

W wyborach głosować możemy tylko na jedną listę kandydatów. Jeżeli wskażemy więcej niż jednego kandydata z tej samej listy, to głos jest ważny. Pierwszeństwo do uzyskania mandatu zyskuje kandydat na posła, którego nazwisko na tej liście umieszczone jest w pierwszej kolejności.

Nieważny będzie głos, który oddamy na dwóch kandydatów z różnych list lub taki, który nie wskazuje żadnego kandydata. Jeżeli na karcie do głosowania dopiszemy dodatkowe numery list i nazw, dodatkowe nazwiska lub poczynimy inne dopiski poza kratką to nie wpłynie to na ważność oddanego przez nas głosu.

O mandat poselski ubiegać się będzie łącznie 7035 kandydatów, a o miejsce w Senacie – 500 osób. Według PKW, na listach wyborczych do Sejmu 43,54 proc. stanowią kobiety, a wśród kandydatów do Senatu jest ich 14 proc. Liczba wyborców w kraju – według informacji przekazanych przez urzędy gmin – wynosi 30 mln 768 tys. 225. Głosować mogą wszyscy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat i nie są pozbawieni praw publicznych oraz nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu.

Żródło:

http://www.tvn24.pl/