Lekcja na temat wolności i niepodległości z Ritą Cosby

CHICAGO: Rita Cosby, znana amerykańska dziennikarka, miała prezentację: „The Lesson on Freedom and Independence”/”Lekcja na temat wolności i niepodległości” dla polonijnej młodzieży w Centrum Kopernikowskim w sobotę, 1 grudnia, 2018 roku.

Rita Cosby w czasie spotkania z młodzieżą w Centrum Kopernikowskim w Chicago opowiadała o wielu wywiadach z czołowymi postaciami amerykańskiego i światowego życia publicznego.

Szczególną uwagę poświęciła jej wywiadom z Georgem H. W. Bushem, byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych, i jego małżonką oraz ich wkładzie na rzecz niepodległości Polski. Prezydent George W. Bush zmarł w piątek, 30 listopada, 2018 roku w wieku 94 lat.

Po jej prelekcji rozmawialiśmy w kuluarach o tym, że prezydent Bush Sr. przywiózł do Polski prochy Ignacego Jana Paderewskiego w 1992 roku. W administracji prezydenta Busha pracowali Ambasador Ed Rowny, który był odpowiedzialny za negocjację redukcji głowic nuklearnych z Rosją Sowiecką a także Ed Derwinski, który był pierwszym w historii USA Sekretarzem d/s Weteranów.

Rita jest córka powstańca warszawskiego Kossobudzkiego. Jej książka „Quiet Hero”, „Cichy Bohater” jest historią o jej ojcu, powstańcu warszawskim. Książka opisuje jego tragiczne przeżycia wojenne, jego udział w walce o wolność, jego pobyt w obozie jenieckim, o jego wyzwoleniu przez Amerykanów i przyjeździe do USA. W Stanach Zjednoczonych założył rodzinę, tutaj urodziły się jego dzieci, potem rozwiódł się i córka straciła z nim kontakt na wiele lat.

Rita dopiero jako dorosła osoba odkryła historię jej ojca. Jej matka była Dunką. Książka znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa.

Rita zachęcała polonijną młodzież do zapoznania się z niezwykłymi historiami ich rodzin, rodziców, dziadków i tym co dobrego zrobili dla kraju nad Wisłą i dla nowej Ojczyzny.

 Spotkanie z Rita Cosby było piękną i poruszającą lekcją historii. Młodzież nagrodziła jej występ oklaskami na stojąco. Wszystkie dzieci, młodzież otrzymali w prezencie jej książkę i prosiło ją potem o autografy. Książka była prezentem od firmy Lowell International.

Drugą część programu została przygotowana przez liceum im. Adama Asnyka z Łodzi o Pieśniach Legionów.

The Lesson on Freedom and Independence”/”Lekcja na temat wolności i niepodległości” dla polonijnej młodzieży w Centrum Kopernikowskim w sobotę, 1 grudnia, 2018 roku jest kolejnym ważnym wydarzeniem w ramach polonijnych obchodów 100. Lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

@ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikołajczyk

http://wiadomosci.com/lekcja-na-temat-wolnosci-i-niepodleglosci-z-rita-cosby/