Latarnia morska na Key Biscayne, Floryda

 

Położone na południe od centrum Miami Key Biscayne to dwie wysepki: Virginia Key oraz Key Biscayne, połączone ze sobą wysokim, pozwalającym na przepływanie wysokich masztowców, mostem. Są to tak zwane „wyspy barierowe” na południowym wybrzeżu Florydy, oddalone od Downtown Miami zaledwie o 15 minut jazdy samochodem.

Key Biscayne jest miejscem niezwykle malowniczym, siedzibą dwóch przyrodniczych parków stanowych. Pierwszy z nich to obdarzony niezwykle rozległą plażą Crandon Park, a drugi mniejszy, ale bardziej „dziki”, Bill Baggs Cape Park. To właśnie tutaj mieści się najstarsza struktura budowlana w Miami-Dade, zbudowana w roku 1925 latarnia morska.

Wysoka na 95 stóp latarnia była świadkiem gwałtownych starć przybyłych na te ziemie europejskich osadników z zamieszkałymi tu od wieków Indianami ze szczepu Seminole. Z czasem Indianie wyginęli, wyniszczeni bitwami oraz chorobami przywiezionymi ze „starego lądu” przez osadników. Stopniowo na terenach wokół latarni morskiej osiedlali się żeglarze, żołnierze i piraci, a później handlarze różnorodnych towarów. To właśnie oni przyczynili się najbardziej do stopniowego zagospodarowania i rozwoju Key Biscayne.

Niedaleko od brzegu istnieją jeszcze tzw. domy na wodzie, wybudowane jako miejsce wypoczynku przez najbogatsze rody, które przyczyniły się do powstania miasta Miami I jego rozbudowy
Jeden z domów na wodzie podczas budowy w latach 30 tych XX wieku

W XIX wieku okolice te stały się enklawą dla zasobnych mieszkańców Miami. W czasach obecnych na Virginia Key mieści się słynne na cały świat Miami Seaquarium, a na Key Biscayne powstały równie słynne korty tenisowe, gdzie co roku odbywają się turnieje tenisowe pod zmiennymi nazwami. Od roku 2013 jest to turniej Sony Open Tennis. W roku 2012 (był to wtedy jeszcze turniej Sony Ericsson Open) wygrała go nasza rodaczka Agnieszka Radwańska.

W parku można spotkać sympatyczne zwierzatka. Nie można ich jednak karmić. Oto szop pracz.

Key Biscayne to „wakacje” od tłoku i zgiełku biznesowych dzielnic Miami. Prawdziwa zielona enklawa spokoju, urokliwe miejsce romantycznych spotkań, uroczystości rodzinnych na łonie natury, pikników i gier plenerowych dla dzieci i dorosłych. Na Key Biscayne panują też doskonałe warunki do uprawiania zarówno sportów wodnych i wędkarstwa, jak i tenisa, golfa, jazdy na rowerze lub na rolkach.

Powstałe nie tak dawno luksusowe apartamentowce nad samym brzegiem oceanu przyciągają zasobnych inwestorów z całego świata, którzy pragną spokoju, a jednocześnie chcą być blisko cywilizacji. Wyspa posiada własne niewielkie centra handlowe, cieszące się doskonałą renomą szkoły dla dzieci, kilka gabinetów lekarskich oraz kościoły.
A nad wszystkim króluje historyczna latarnia morska, która służy obecnie jako muzeum. Więcej informacji na temat zwiedzania latarni i biletów wstępu można znaleźć na stronie internetowej www.floridastateparks.org

 

http://www.dziennik.com/