Kultura góralska

Kultura i folklor górali podhalańskich, jest bardzo interesującym tematem. Warto jednak zaznajomić się z jego podstawami, aby móc ze zrozumieniem i świadomością oglądać i doświadczać podhalańskiej kultury na żywo. W tym celu Polish News wybrała się do Zakopanego.

W Muzeum Tatrzańskim

Region Podhala stanowi odrębność kulturową. Polacy z innych regionów kraju, stosują wobec mieszkańców Podhala określenie górali tatrzańskich, ponieważ posiadają oni wyjątkowość swojej kultury, potrzeb i wartości. Dodatkowo, polscy górale z dumą obnoszą się ze swoją tradycją, nie wstydząc się mówić gwarą i nosić góralski strój nawet poza Podhalem. Polish News udała się zatem do Muzeum Tatrzańskiego, by tam móc obejrzeć różne przedmioty góralskiego użytku i ich piękny strój.

Strój góralski

Typowym nakryciem głowy w męskim stroju, jest oczywiście charakterystyczny kapelusz, zwany kłobukiem. Wykonywany jest on z czarnego filcu, a charakteryzuje się małą główką i opadającym rondem zwanym „skrzelami”. Archaiczne koszule miały krój poncza, były rozcięte z przodu i zakończone poprzecznym prostokątem. Koszule takie zapinano metalową spinką. Kobieta zaś nie obyła się bez kolorowej spódnicy z wełnianą szalinówką na ramionach.

Nasza redakcja dziękuje pani Eulalii Tedorowicz-Bury za zaproszoenie do Zakopanego.

http://muzeumtatrzanskie.pl/

Ewa Michałowska – Walkiewicz